Jajka są źródłem białka oraz cennych dla organizmu kwasów tłuszczowych. Dlatego powinny być one stałym elementem diety. W skład jajek wchodzą: potas, fosfor i sód. Są także źródłem witamin A, E, D i kwasu foliowego. Jajka zawierają też cholesterol. Nie przyczynia się on jednak do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi. Dzieje się tak, dlatego, że jajka są bogate w lecytynę, która pomaga we wchłanianiu tłuszczu, i ochrania organizm przed odkładaniem cholesterolu. Które jajka wyróżniają się szczególnie spośród innych?

Jaja od zielononóżki kuropatwianej

Są one trzykrotnie więcej warte niż jaja zwykłych kur. Zielononóżka kuropatwiana posiada szereg zalet: wytrzymałość na niskie temperatury, odporność na choroby, dobrze rozwiniętą umiejętność poszukiwania pokarmu. Świetnie czuje się w niewielkich stadach, w średnich gospodarstwach. 

Jaja zielononóżek są produktem najwyższej jakości. Jest to źródło związków mineralnych, aminokwasów, witamin, kwasów tłuszczowych. Produktem żywnościowym, najlepszym pod względem składu aminokwasów są właśnie jaja zielononóżki. Dzieje się tak, dlatego, że zawierają one wszystkie aminokwasy egzogenne – takie, których organizm człowieka nie potrafi wyprodukować, a które są dla niego nieodzowne, a więc musi je dostarczać wraz z pożywieniem.

Włączenie tych jaj do codziennej diety sprawia, że siły witalne konsumenta ulegają poprawie, a także po dłuższym czasie spożywania, posiada lepsze samopoczucie, a procesy życiowe są uregulowane. Taką dietę szczególnie poleca się osobom z nadciśnieniem, dzieciom, kobietom w ciąży, sportowcom, ludziom mającym problemy z wątrobą, nerkami lub płucami, a także chorującym na cukrzycę, impotencję, anemię, owrzodzenia pokarmowego.

Jaja przepiórcze – jakie wyjątkowe właściwości posiadają?

Jest ono bardziej kaloryczne niż jajko kurze. Poza tym, jajka składane przez przepiórki zawierają znacznie więcej cennych witamin i minerałów, takich jak: cynk, potas, magnez, miedź, fosfor, wapń, selen, żelazo, witamina A, B, C,D, E,K.

Przepiórcze jajka to źródło pełnowartościowego białka, dlatego są szczególnie zalecane osobom niejedzącym mięsa. Zawierają one sporo cholesterolu, ale nie należy rezygnować z ich spożywania, ponieważ zasilają jedynie dobry cholesterol. 

Witaminy z grupy B, zawarte w przepiórczych jajach, mają korzystny wpływ na procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Selen i żelazo usprawniają funkcjonowanie układu krążenia, a cholina jest pomocna dla układu nerwowego. Ponadto jaja przepiórki są bardzo trwałe. W lodówce zachowują swoje walory smakowe oraz pełnię wartości odżywczych nawet do trzech miesięcy.

Kiedy już zdecydujemy się na rodzaj jajek: od zwykłych kur, zielononóżki kuropatwianej lub przepiórki, warto znaleźć profesjonalistów, którzy nam je zapewnią. Idealnym miejscem będzie Fhu Eco Ovi Maria Jędrasik, z siedzibą w Warszawie.