Pszczelarz, by jego hodowla przynosiła sukcesy musi zapewnić swoim pszczołom dobre warunki bytowania. Do tego służą odpowiednie ule. Na rynku jest ich szeroki wybór, a różnią się modułem, wielkością ramek oraz materiałem, z którego są produkowane. Trzeba się przy tym liczyć z zakupem odpowiednich akcesoriów do konkretnego modelu. Jaki jest najczęściej wybierany ul?

Rodzaje uli

Każdy rozpoczynający karierę pszczelarz musi wybrać odpowiedni ul dla swoich pszczelich rodzin. Ta decyzja ma konsekwencje, bo rodzaj który wybierze, pociąga konieczność dokupienia pasujących akcesoriów. M.in. trzeba zaopatrzyć się jeszcze w:

  • ramki;

  • podkarmiaczki;

  • beleczki odstępnikowe;

  • karty ogrodowe;

  • miodarki.

Szeroki wybór uli, akcesoriów i narzędzi dla pszczelarzy można nabyć w sklepie Zrobić Miód Magdaleny Hołogi

Konstrukcje uli

Wybór uli jest szeroki, przede wszystkim można je odróżnić ze względu na ich budowę. Są tu tzw. leżaki, stojaki, czyli ule korpusowe oraz kombinowane. Leżak ma ramki na jednym poziomie i gdy przychodzi czas na powiększenie gniazda, dostawia się ramki z boku, przez co mają ograniczone miejsce. Ule korpusowe mają dolną kondygnację, na której umieszcza się matkę z czerwiami i innymi pszczołami. Na wyższych magazynuje się miód. By rozbudować taki ul, dostawania się w pionie nową kondygnację. Przykładem jest model wielkopolski.

Przy wariancie kombinowanym wykorzystuje się obydwa rozwiązania, czyli powiększa się go poprzez dostawianie ramek w poziomie oraz dodawanie kolejnej kondygnacji w pionie. Ule pionowe są najbardziej popularne, bo łatwo jest zaglądać do pszczelej rodziny i zadbać o nią poprzez zabiegi higieniczne. Ta konstrukcja sprzyja też rozbudowie i wspomaga gospodarkę pasieczną. Łatwo wymienia się zniszczone elementy i transportuje. Przykładem jest ul wielkopolski korpusowy, który jest bardzo popularny Polsce. Nadaje się zarówno do pasiek stacjonarnych, jak i wędrownych. Prócz konstrukcji, ule różnią się materiałem użytym do ich budowy. Swoje nazwy biorą też ze względu na rozmiar ramek, np. bardzo duża Dadanta.