Hummus jest pastą, która wywodzi się z kuchni bliskiego wschodu. W ciągu ostatnich kilku lat zdobywał on popularność na całym świecie w tym również w Polsce. Większość osób kojarzy go jako element diety wegańskiej i wegetariańskiej, jednak warto wprowadzić go, nawet jeśli nie jesteśmy na takiej diecie.

Co to jest hummus?

Hummus jest to gęsta pasta wykonywana na bazie ciecierzycy, oliwy z oliwek i pasty sezamowej (tahini). Jeśli nie przepadamy za cieciorką, można użyć również inne strączki np. bób. Do takiej podstawowej pasty można dowolnie dodawać ulubione składniki np. suszone pomidory, zmieniając jej smak wedle własnych upodobań smakowych. Hummus jest bogaty w wiele różnych składników odżywczych. Dla osób, które nie jedzą mięsa, jest on doskonałym źródłem białka. Zawiera też witaminy A, C, B czy foliany, a także minerały, takie jak cynk, fosfor, miedź, żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, selen czy sód.

Dlaczego warto jeść hummus?

Kanapka z hummusem jest bardzo zdrowa i zapewni nam uczucie sytości na długo. Dzięki obecności pasty sezamowej białko pochodzące ze strączków może zostać dobrze przyswojone przez nasz organizm. Wprowadzając hummus do swojej diety, możemy zapoczątkować wiele zdrowych nawyków np. ograniczyć podjadanie między posiłkami. Obecnie można kupić go już praktycznie w każdym sklepie stacjonarnym i internetowym. Jednym z nich jest np. sklep internetowy Oliwki.

Jakie właściwości ma hummus?

  • Hummus, dzięki zawartości błonnika pokarmowego wpływa pozytywnie na trawienie, przyspiesza metabolizm, reguluje wyróżnienia i pozwala zrzucić zbędne kilogramy.

  • Zapewnia uczucie sytości na długo i reguluje poziom cukru we krwi. Dzięki temu występuje mniejsze ryzyko jego skoków.

  • Ma niski indeks glikemiczny, dlatego mogą go jeść nawet osoby z cukrzycą.

  • Jest dobrym źródłem żelaza i  przeciwdziała anemii.

  • Dzięki zawartości witaminy K pozytywnie wpływa na krzepnięcie krwi i na cały układ krążenia.

  • Reguluje poziom cholesterolu.

  • Dzięki zawartości wapnia, magnezu, miedzi, żelaza, cynku i selenu bardzo dobrze wpływa na układ kostny człowieka.

  • Ma właściwości przeciwzapalne.

  • Dzięki zawartości składników chroniących komórki przed czynnikami rakotwórczymi takich jak saponina, kwas fitynowy i antyoksydanty ma on działanie przeciwnowotworowe.