Błonnik pokarmowy to składnik żywności, który nie jest trawiony przez nasz organizm. Znajdziemy go w wielu produktach zbożowych oraz  owocach i warzywach. Błonnik pokarmowy sprzyja zachowaniu zdrowia jelit, a także sprawia, że dłużej czujemy się syci po posiłku. Błonnik wykorzystywany jest również jako dodatek do żywności. Wśród wielu jego odmian dużą popularnością cieszy się błonnik ziemniaczany. Gdzie się go stosuje?

Ziemniak w przetwórstwie spożywczym

Spośród wielu płodów rolnych, które są wykorzystywane w przetwórstwie rolno-spożywczym, szczególnym uznaniem cieszy się bulwa ziemniaczana. Jest ona doskonałym źródłem nie tylko skrobi natywnej, ale też wielu innych produktów na jej bazie, które otrzymuje się na drodze enzymatycznych, chemicznych i fizycznych modyfikacji.

Wyjątkowe właściwości reologiczne i teksturotwórcze preparatów skrobi modyfikowanej są powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu spożywczego, a w szczególności w piekarnictwie, przy produkcji sosów i dressingów, dań gotowych. Jak informuje specjalista z firmy Culinar – dodatki skrobiowe nadają produktom spożywczym odpowiedni wygląd, wilgotność, konsystencję i trwałość przechowywania. W technologii otrzymywania skrobi otrzymuje się również produkt uboczny – błonnik ziemniaczany.

Czym jest błonnik ziemniaczany?

Podczas pozyskiwania skrobi ziemniaczanej z masy ziemniaczanej eliminowane są wszystkie komponenty niewęglowodanowe. Skrobia to nic innego jak czyste węglowodany, z kolei błonnik ziemniaczany tworzą wszystkie nieskrobiowe elementy masy ziemniaczanej. Poddaje się je suszeniu i mieleniu, by później móc użyć błonnika jako dodatku do żywności. Produkt ten jest neutralny smakowo i zapachowo w przypadku stosowania rekomendowanego dozowania. Posiada ponad to zdolność do wiązania wody i oleju.

Błonnik ziemniaczany stosowany jest powszechnie przez producentów żywności. W przypadku piekarnictwa włączenie go do ciasta na bazie mąki pszennej wpływa korzystnie na charakterystykę jej wskaźników technologicznych. Użycie tego dodatku do żywności sprawia, że wypieki są bardziej sycące, mają sprężysty miąższ i na dłużej zachowują swoją świeżość. Błonnik ziemniaczany wykorzystywany jest także do produkcji gotowych zup i deserów. Pozwala uzyskać pożądaną gęstość produktu, a przy tym nie pozostawia w ustach posmaku. Błonnik ziemniaczany używany jest też powszechnie w przetwórstwie mięsnym, gdzie odpowiada za apetyczny wygląd wędlin.

Błonnik ziemniaczany od sprawdzonego producenta

Decydując się na stosowanie błonnika ziemniaczanego w celu polepszenia wydajności produkcji spożywczej, należy wybierać spośród dodatków do żywności, które oferowane są przez czołowych producentów. Jednym z nich jest firma Culinar, która posiada w sprzedaży błonnik ziemniaczany Protex i Protex Crown. Są to dokładnie przebadane produkty, które cieszą się uznaniem producentów żywności na całym świecie.