Marzy Ci się domowy dżem truskawkowy? Aby go zrobić, będziesz potrzebować nie tylko owoców i cukru, ale również garnka do ugotowania przetworu i słoików do jego pasteryzacji. Poznaj doskonały i szybki przepis na naturalny i pyszny dodatek do naleśników i ciast, który osłodzi sezon zimowy. Dowiedz się, czego będziesz potrzebować do przygotowania domowych przetworów i jak hurtownia Semi ułatwi Ci proces pasteryzowania.

Przepis na domowy dżem truskawkowy

Do przygotowania dżemu truskawkowego będą potrzebne oczywiście truskawki. Należy je dokładnie obrać i pozbawić szypułek. Najlepiej zostawić je w całości – pozwoli to na uzyskanie bardziej aromatycznego przetworu. Drugim składnikiem jest naturalny konserwant, czyli cukier. Jego dodatek będzie gwarancją tego, że domowy dżem będzie świeży po odkręceniu słoika. W tym przepisie nie znajdziesz żadnych substancji żelujących czy barwników. Słodki dodatek do naleśników i ciast będzie spożywany dość często, w związku z tym nie ma potrzeby psuć jego składu zbędnymi dodatkami, które nie mają korzystnego wpływu na zdrowie.

Do garnka należy wrzucić truskawki i zasypać je cukrem. Na każde 2 kg owoców powinno przypadać około 500 g słodyczy w proszku. Później można postawić garnek na średnim ogniu i czekać, aż mieszanina puści sok. Do mieszania najlepiej używać drewnianej miski. Dżem należy gotować przez około 6 godzin bez przykrycia. Po tym czasie można przystąpić do przelewania truskawkowej słodyczy do słoików. Jakie będą najlepsze?

Jak pasteryzować dżem truskawkowy?

Oprócz garnka i drewnianej łyżki będziesz potrzebować również słoików. Najlepiej postawić na sprawdzone akcesoria do pasteryzacji, czyli szklane pojemniki z pokrywką, które są odporne na temperaturę pasteryzowania, a ich szczelność przyczynia się do dłuższej świeżości przetworów. Przed przelaniem dżemu do słoików należy je wyparzyć, nie zapominając o przelaniu wrzątkiem również nakrętek. Nie należy napełniać słoika do pełna – najlepiej zostawić 1 centymetr wolej powierzchni. Po przelaniu dżemu słoik trzeba postawić na zakrętce i odczekać około 30 minut. Jeżeli pokrywka jest wklęsła, a po jej naciśnięciu nie ma charakterystycznego kliknięcia, można przejść do pasteryzowania.

Można to zrobić w piekarniku nagrzanym do 120 stopni, w którym słoiki powinny spędzić około 40 minut, choć wielu amatorów domowych przetworów woli to robić w sposób tradycyjny, a więc w garnku, w którym przetwory należy gotować przez 20 minut. Do wyjęcia gorących słoików najlepiej użyć metalowego chwytaka, który jest częścią oferty hurtowni Semi z Kalisza, działającej już od 1977 roku. Można w niej znaleźć nie tylko akcesoria do przetwórstwa, ale również artykuły ogrodnicze.

Domowy dżem truskawkowy to doskonała przekąska, która zimową porą będzie Ci przypominać o aromatycznym smaku lata.