Polska znajduje się w czwórce państw, które wyróżniają się największą produkcją kapusty w UE. Na jeden hektar upraw rolnych przypada aż 45 ton wyprodukowanej kapusty, co przewyższa średnią UE o 10 ton na hektar. Warto przy tym wiedzieć, że nasze uprawy tego warzywa charakteryzują się wysoką tendencją wzrostu, nawet na poziomie 2% w skali rocznej. Polska to także kraj produkujący kapustę kiszoną, kwaszoną i sałatkową, o czym świadczy oferta firmy Tracz.

Czym wyróżnia się polska kapusta?

Polski klimat idealny jest do uprawy wysokiej klasy kapusty, która nie musi przy tym być nawożona dużą ilością pomocniczych substancji chemicznych. Lepsze są naturalne nawozy organiczne oraz specjalne aktywatory gleby. Pomimo tego, że na świecie jesteśmy w ilości produkowanej kapusty w tyle za Chinami, Koreą Południową, czy Rosją, to nasz produkt jest uznawany za jeden z najbardziej proekologicznych oraz zdrowych.

Nic dziwnego, że setki ton kapusty jest eksportowanych m.in. do mniejszych państw UE, a także poza granice Europy. Polscy producenci przy tym słyną również z wyrobów opartych o kapustę przetworzoną. Chodzi tu o kapustę kwaszoną, kiszoną i sałatkową, zazwyczaj w wygodnych u użyciu słoikach. Takie półprodukty do tworzenia np. bigosu, wędrują do hoteli, restauracji, czy do sklepów w całej Polsce i nie tylko.

Jak tworzona jest kapusta kiszona, kwaszona i surówkowa?

Kapusta kiszona, kwaszona i sałatkowa, tworzone są w bardzo złożonych procesach produkcyjnych, które zawsze rozpoczynają się od wnikliwej selekcji. Tylko najlepsze główki kapusty dopuszczane są do tworzenia wymienionych wyżej półproduktów spożywczych. W kolejnych etapach kapusta jest przecierana, sterylizowana, doprawiana, czy w odpowiednich procesach inaczej obrabiana. Tu warto wiedzieć, że najlepsi polscy producenci, mają w ofertach kapustę kiszoną oraz sałatkową powstającą w procesach opartych o tradycyjne receptury.

To one pozwalają tworzyć produkty o niebywałych walorach zarówno smakowych, jak i też odżywczych. Nie oznacza to jednak wydłużonego procesu tworzenia. Najlepsi producenci łączą tradycje z nowoczesną technologią, posiadają parki maszynowe składające się np. z linii do pakowania. Ważne są również systemy dozujące i pomiarowe, autoklawy, mieszalnie i wiele innych zaawansowanych techniczne maszyn.

Polscy producenci kapusty kiszonej

Kapusta kiszona i kwaszona jest w Polsce bardzo popularna. Tworzy się bowiem z niej jedną z potraw, z której nasz kraj słynie. Mowa oczywiście o bigosie. Na rynku zatem nie brakuje różnorodnych przedsiębiorstw, które z powodzeniem mogą obok siebie funkcjonować. Rynek „kapuściany” jest bardzo szeroki i nie panuje na nim wysoka konkurencyjność. Przekłada się to na jakość – producenci nie śpieszą się, nie używają dużej ilości substancji chemicznych i działają na podstawie tradycyjnych receptur.

Tak to odbywa się w Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw Tracz, którego kapusta kiszona i sałatkowa idealnie nadają się do tworzenia: bigosu, kapuśniaku, pierogów z kapustą i grzybami itp. Asortyment firmy z Dąbrowy Tarnowskiej obejmuje szeroką gamę przetworów warzywnych i owocowych, które cechuje najwyższa jakość oraz tradycyjna technologia. Oparta wyłącznie na naturalnych składnikach. To zdecydowanie marka, która stawia na jakość i zdrowie swoich klientów.