Polska jest jednym z największych na świecie producentów jabłek, a rozmaite odmiany wysyłane są w najbardziej odległe zakątki świata. Kuszą smakiem, walorami zdrowotnymi i dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o ich przetwarzanie. Musy, soki, konfitury, a wśród nich królowa szarlotka. Pyszne, świeże i chrupiące jabłka oferuje gospodarstwo Nasz Sad Aleksandra Ofierskiego w Książenicach w Wielkopolsce. Skąd bierze się sukces tych soczystych owoców?

Produkcja i eksport

Jak mówią statystyki, co trzecie jabłko w Unii Europejskiej pochodzi z Polski. Oznacza to, że krajowi producenci jednego z najpopularniejszych owoców, wciąż wysyłają je, robiąc tym samym dobrą reklamę za granicą polskim uprawom. Dzięki stałemu popytowi, jabłka z rodzimych upraw, pomimo wielu przeciwności wciąć są chętnie kupowane zarówno w kraju, jak i poza jego terytorium.

Sukces popularności, wynika z faktu, że Polska posiada doskonałe warunki glebowe i klimatyczne do produkcji jabłek. Warto również wspomnieć, że historia ich uprawy na polskich terenach ma ponad 900 lat. Dzięki temu w sklepach i na bazarkach spotkać można tak wiele odmian.

Właściwości jabłek

Jabłko, ze względu na powszechną dostępność to wspaniała opcja na pyszną, a przede wszystkim zdrową przekąskę, stanowiąc alternatywę dla słodkich ciastek, bułek czy jedzenia typu fast food. Na każdym targu, w każdym sklepie spożywczym spotkać można polskie jabłka, które szybko zaspokoją głód, zwłaszcza jeśli nie mamy możliwości zjedzenia normalnego posiłku, ale także pragnienie, gdyż zawierają dużą ilość wody. Angielskie przysłowie, mówi o konieczności jedzenia przynajmniej jednego jabłka dzienne, co wyeliminuje wizyty u lekarza. Owszem, owoce te mają wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Zapobiegają wchłanianiu się cholesterolu, co zapobiega rozwojowi miażdżycy, a w konsekwencji zawałom serca. Pod skórką znajduje się duża ilość błonnika oraz witaminy C.

Im kwaśniejsza odmiana, tym będzie jej więcej. Błonnik z kolei wspomaga odchudzanie. Jabłko jest sycące i zawiera stosunkowo niewiele kalorii. Wzmacnia odporność i ma pozytywny wpływ na urodę. Dzięki obecności pektyn posiadają zdolność usuwania toksyn z organizmu. To tylko niektóre przykłady korzystnego wpływu jabłka na zdrowie, świadczące o tym, że te owoce warto włączyć do codziennej diety.

Najpopularniejsze odmiany

Na rynku znaleźć można coraz więcej odmian tego popularnego owocu, dostępnego przez cały rok. W Polsce zarejestrowanych jest obecnie 71 odmian jabłek, wśród których każdy na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród najpopularniejszych wymienia się m.in.

  • Szampion – słodki, lekko gruszkowy smak

  • Gala – nasycony czerwony kolor

  • Lobo – kruche, soczyste, słodko-kwaśne

  • Gloster – chrupiące, soczyste, słodko-kwaśne

  • Idared – soczyste i jędrne

  • Jonagold – wyjątkowy aromat, lekko kwaśne

  • Kosztela – jedne z najsłodszych, uważane za jabłka deserowe

  • Ligol – kwaskowaty smak, soczyste

  • Golden Delicious – winno-słodkie, soczyste kruche

W zależności od ich odmiany jedne wykorzystuje się od robienia przetworów, inne lepsze są bezpośrednio do spożycia.

Dlaczego warto kupować owoce w gospodarstwie Nasz Sad?

Eksperci z tego gospodarstwa sadowniczego od 1975 roku zajmują się uprawą jabłek, a w swojej działalności stawiają na jakość i ekologię.

- Wzrost świadomości konsumentów, w odniesieniu do jakości spożywanych produktów sprawił, że ogromne znaczenie mają ekologiczne rozwiązania wdrażane w uprawę jabłek. Nasi klienci mogą być pewni, że na ich stoły trafiają zdrowe, naturalne, wyselekcjonowane owoce.

- mówi pracownik gospodarstwa Nasz Sad.

Warto również dodać, że w procesie produkcji ważną rolę odgrywa również magazynowanie, które zapewnia zachowanie walorów smakowych, a przede wszystkim zapobiega gniciu. Firma dysponuje sortownią oraz chłodnią na 300 ton jabłek, które gwarantują świeżość sprzedawanych przez nią owoców. Dzięki temu są one zdrowe i smaczne przez długi czas Warto pamiętać, że wbrew powszechnemu przekonaniu, owoce te są stosunkowo delikatne i konieczne jest, aby zapewnić odpowiednie warunki przechowywania.