Pieczywo odgrywa zasadniczą rolę w żywieniu człowieka. W modelu zdrowego żywienia rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej zaleca się konsumowanie 5-6 porcji produktów żywnościowych w ciągu dnia. Sprawdźmy, dwa najpopularniejsze rodzaje pieczywa oraz korzyści wynikające z ich regularnego spożywania.

Chleb pieczony na zakwasie                                                                                  

Ta metoda pieczenia opiera się na użyciu zakwasu, czyli sfermentowanej mieszanki mączno-wodnej. Wyhodowane w ten sposób kultury bakterii wykazują działanie podobne do drożdży. Do wykonania chleba na zakwasie wykorzystuje się najczęściej mąkę żytnią, chociaż sprawdzi się także żytnia.

Chleb pieczony na zakwasie ma bogate walory smakowe, dłużej utrzymuje świeżość (nawet do tygodnia!), zawiera większe ilości folianów (zalecanych kobietom w ciąży) i beta-glukanów (obniżających poziom cholesterolu we krwi) oraz przejawia właściwości antyoksydacyjne.

Kwas mlekowy, powstający w czasie fermentacji, aktywuje enzymy trawienne, usprawniając pracę przewodu pokarmowego i proces wydalania. Ale to nie wszystko! Dzięki optymalnemu zakwaszeniu treści jelitowej rozwój bakterii chorobotwórczych, w tym związków rakotwórczych, zostaje zahamowany, dzięki czemu składniki odżywcze są lepiej absorbowane przez organizm, co ma korzystny wpływ na procesy odpornościowe.

Pieczywo z dodatkiem drożdży

Chleb wypiekany na drożdżach, na bazie mąki pszennej (rzadziej pszennej z dodatkiem mąk pełnoziarnistych), jest o wiele szybsze i tańsze w produkcji. Drożdże zawierają duże ilości witaminy B i składników mineralnych (fosforu, potasu, żelaza, cynku) i  przyspieszają trawienie skrobi. Co więcej, są bogatym źródłem błonnika korzystnego dla flory jelitowej i spowalniającego trawienie węglowodanów. Ta ostatnia właściwość jest bardzo istotna dla osób będących na diecie, gdyż uczucie sytości utrzymuje się przez dłuższy okres. Błonnik odpowiada również za zmniejszoną absorbcję cholesterolu i trójglicerydów oraz zapobieganie zaparciom. Podobne właściwości wykazują beta-glukany, które zmniejszają wchłanianie tłuszczów i redukują indeks glikemiczny posiłków.

Pieczywo z dodatkiem drożdży może być z powodzeniem spożywane przez osoby zmagające się z problemami jelitowymi – zawarte w nim beta-glukany przywracają korzystną florę bakteryjną w jelitach, łagodząc jednocześnie skutki zespołu jelita drażliwego.

Które pieczywo wybrać?

Wiele osób uważa, że chleb na drożdżach jest niezdrowy dla organizmu. Nic bardziej mylnego. Coraz więcej piekarni, takich jak Piekarnia Świt Robert Smoter, oferuje pieczywo na drożdżach, które jest pełnoziarniste, wzbogacone o nasiona, a niekiedy mieszane (pszenno-żytnie). Sięgając po pieczywo od sprawdzonego producenta, mamy pewność, jakie składniki zostały wykorzystane przy jego wyrobie i jakie właściwości prozdrowotne posiada.