Kto z nas nie lubi świeżego chleba masełkiem? Mało kto! Jednak bardzo ważną kwestią jest świadome kupowanie pieczywa, bez szkodliwych dodatków. W końcu na półkach roi się od różnych rodzajów chleba i bułek. Dlatego, jeżeli chcemy być zdrowi, to nie powinniśmy robić zakupów w biegu i zawsze czytać etykiety. Poniżej przedstawiamy garść informacji jak wybrać dobrej jakości pieczywo.

Kilka słów o rodzajach pieczywa

Najpopularniejszymi rodzajami wyrobów piekarniczych są: pszenne, pszenno-żytnie i żytnie. Jednak najlepiej kupować to zrobione z najwyższej klasy mąki, o ile oczywiście nie mamy problemów zdrowotnych. Ponieważ im wyższy typ, tym więcej zawiera witamin, błonnika, białka oraz składników mineralnych.

Jaki kolor powinno mieć zdrowe pieczywo?

Niech nas nie zwiedzie kolor pieczywa, ponieważ nie zawsze ciemny znaczy zdrowy. Podczas zakupów powinniśmy sprawdzić, czy nie jest barwione słodem jęczmiennym lub karmelem E150. Jeżeli tak, to należy natychmiast odłożyć je z powrotem na półkę. Żytni chleb powinien mieć środek w kolorze szarości i lekko brązową skórę. Natomiast pszenny – jasny miąższ i złotą powłokę. Pamiętajmy jednak, że jeżeli w chlebie lub bułkach znajdują się dodatki w postaci ziaren, miodu czy bakalii, to barwy mogą być troszkę inne od tych wyżej przedstawionych.

Pieczywo na zakwasie czy drożdżach?

Osoby, którym zależy na wspieraniu mikroflory jelitowej, powinny wybierać chleb żytni robiony na zakwasie. Powstaje on w procesie fermentacji mąki i wody, a pieczywo wyprodukowane na nim charakteryzuje specyficzny smak oraz zapach. Jest również dłużej przydatne do spożycia i rzadziej pleśnieje, niż to jasne. Dla porównania do wytworzenia chleba pszennego wykorzystuje się drożdże piekarskie. Jego konsystencja jest mniej zwarta i bardziej puszysta, a smak bardzo delikatny. Znajdziemy w nim witaminy z grupy B, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i pełnią ważną funkcję w procesach metabolicznych.

Poznaj składy dobrej i złej jakości pieczywa

Jak już wspominaliśmy, będąc w sklepie lub piekarni, powinniśmy zwracać uwagę na skład pieczywa. Dobrej jakości produkty zawierają: mąkę, drożdże lub zakwas, wodę, sól i ewentualnie nasiona bądź pestki. Dodatki, których nie powinno być w pieczywie to: słód jęczmienny, karmel, syrop glukozowo-fruktozowy, cukier, syrop glukozowy, mąka ziemniaczana, lecytyna i regulatory kwasowości. Innymi równie popularnymi i niepożądanymi ulepszaczami są: E150c, E150d, E283, E523, E280-E281, E262, E220, E200-E203, E300, E330, E920, E471, E472e, E481 oraz E482. Spożywanie ich może prowadzić do różnych dolegliwości zdrowotnych tj. biegunka, wymioty, nadpobudliwość, problemy z oddychaniem, atopowe zapalenie skóry, alergie czy bóle głowy i mięśni.

Gdzie kupić naturalne pieczywo?

W poszukiwaniu wysokiej jakości i naturalnego pieczywa, bez tych wszystkich szkodliwych dodatków, powinniśmy udać się do Piekarni Dobry Chleb we Wrocławiu. Jest to miejsce z wieloletnią tradycją, które specjalizuje się w produkcji chlebów rzemieślniczych, nie bojąc się przy tym nowoczesnych pomysłów i niebanalnych połączeń. Wykorzystywany przez właścicieli zakwas żytni jest przerabiany, co 4 godziny przez cały rok, nawet wtedy, gdy piekarnia jest nieczynna. Co więcej, organizują oni wycieczki dla dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli, podczas których można zwiedzić ich zakład oraz zobaczyć jak powstają tradycyjne wyroby piekarnicze