Naturalne świeże produkty powinny być podstawą zdrowej zrównoważonej diety każdego człowieka. Na szczególną uwagę zasługują ryby, gdyż są nie tylko źródłem cennego białka ale również kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Kupując ryby należy zadbać o to aby były one świeże i pochodziły z naturalnych łowisk. Odpowiednio przygotowane mogą być atrakcją wielu uroczystych poczęstunków.

Dlaczego warto jeść ryby?

Ryby zarówno słodkowodne jak i morskie są jednymi z najzdrowszych pokarmów na świecie. Uważa się, że Japończycy dzięki diecie bogatej w ryby i owoce morza cieszą się długowiecznością, zaś dieta śródziemnomorska, bazująca na rybach, znajduje się na czele najzdrowszych diet świata. Ryby są to zwierzęta dziko żyjące, niemodyfikowane genetycznie, jedzące naturalny pokarm i żyjące w naturalnym środowisku. To wszystko sprawia, że są one żywnością naturalną a więc jak najbardziej zdrową dla ludzkiego organizmu. Potrawy z ryb takich jak szczupak czy sandacz nierzadko gościły na dworskich stołach jako rarytas dla podniebienia. Dorosłe osobniki szczupaka mogą osiągać imponujące rozmiary, zatem złapanie ich nie jest prostą sprawą i wymaga doświadczenia i zręczności. Ta drapieżna ryba wykazuje się bowiem niebywałym sprytem i zwinnością. W polskiej tradycji utarło się podawać je z okazji wielu uroczystych świąt czy wydarzeń rodzinnych takich jak wesela, komunie i chrzciny. Nie sposób sobie wyobrazić wigilii bez karpia a uroczystej wystawnej kolacji bez węgorza. Polskie jeziora obfitują w bogactwo różnorakich ryb od bardzo dużych do tych niewielkich typu płoć. Wśród popularnych i cieszących się powodzeniem wśród znawców są z pewnością również okoń, miętus, rozpiór czy leszcz.

Przepis na świątecznego szczupaka

Według znawców światowej kuchni podstawą każdej wybornej potrawy są świeże produkty kupowane bezpośrednio od producenta. Dlatego zaopatrując się ryby warto zadbać o dobre źródło i kupić ryby w centrali rybnej Certa-Trzebież. Można tam nabyć ryby świeże jak i mrożone z własnych połowów na Zalewie Szczecińskim. Mając najlepszy towar można przystąpić do przygotowania potrawy. Szczupak może być przygotowywany w trzech wersjach a mianowicie jako smażony, w galarecie lub grillowany. Na świąteczny stół sprawdzi się najlepiej w klasycznej wersji czyli pieczony. Pierwszym etapem jest sprawienie ryby. Należy ją dokładnie oczyścić i umyć. Do pieczenia najlepiej użyć ryby w całości. Jako dodatki będą potrzebne: czosnek, klarowane masło, sok z cytryn, natka pietruszki, sól i pieprz. Szczupak świetnie komponuje się z ziołami takimi jak suszony tymianek oraz rozmaryn. Na wstępie umytą rybę nacieramy marynatą z przypraw, w skład której wchodzą: przepuszczony przez praskę czosnek i sok z cytryny i posiekana drobno natka pietruszki. Po zamarynowaniu należy szczupaka zawinąć w folię aluminiową i wstawić do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza. Należy piec go przez 20 minut a następnie rozchylić nieco folię i ponownie pozostawić w piekarniku na kolejne 10-15 minut. Przygotowaną rybę najlepiej serwować na dużej podłużnej tacy.