Jaja, które są wprowadzane do obrotu muszą posiadać specjalny kod, który pozwala zidentyfikować skąd pochodzi dane jajko. Jajka nieoznakowane kodem mogą być niebezpieczne dla zdrowia konsumenta, ponieważ ich pochodzenie oraz warunki hodowli kur mogą być niewłaściwe. Często jaja sprzedawane na targowiskach miejskich nie poosiadają tego typu oznaczeń, kupując je ufamy, że są bezpieczne dla naszego zdrowia. Ekspert z firmy pakującej jaja Hurtex wyjaśnia co oznaczają poszczególne kody.

Jakie są symbole na skorupkach jajek?

Na skorupkach jajek, które są na rynku znajduje się specjalny kod. Każda cyfra kodu ma swoje znaczenie.

Pierwsza cyfra to sposób chowu kury, od której pochodzi jajko.  Następny jest dwuliterowy kod kraju w Polsce jest to PL. Kolejny zestaw cyfr to oznaczenie weterynaryjne danego hodowcy. Dwie pierwsze cyfry w tym oznaczeniu,  to numer województwa, w którym znajduje się ferma. Następne dwie cyfry identyfikują powiat, kolejne dwie oznaczają rodzaj prowadzonej przez hodowcę działalności, a dwie ostatnie cyfry to indywidualny numer hodowcy.

Tłumaczy ekspert z firmy Hurtex-pakowanie jaj dla sklepów i hurtowni.

Takie precyzyjne oznakowanie pozwala sprawnie i bezproblemowo zidentyfikować skąd pochodzi dane jajko. Jest to niezwykle istotne w przypadku, gdy dojdzie do wykrycia bakterii Salmonelli, które dość często zdarzają się w przedsiębiorstwach zajmujących się masową produkcją jaj.

W Polsce funkcjonują cztery sposoby hodowli kur na farmach. Każdy sposób oznaczony jest odpowiednią cyfrą:

  • 0-PL to jaja pochodzące z chowu ekologicznego,

  • 1-PL to jaja z chowu na wolnym wybiegu,

  • 2-PL to jaja, które pochodzą z chowu ściółkowego,

  • 3-PL to jaja z chowu klatkowego.

Taki system oznakowania przeznaczony jest dla jaj sprzedawanych detalicznie, czyli jaj świeżych oznaczonych jako klasa A. Jako klasa B oznaczone są jaja, które są przeznaczone dla przemysłu spożywczego oraz niespożywczego. Z kolei jaja oznaczone jako kategoria C nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi i muszą być oznakowane czerwoną banderolą.

Jak zapakować jaja przeznaczone dla sklepów lub hurtowni?

Firmy, które zajmują się pakowaniem jaj muszą spełniać określone wymogi. Cały proces pakowania musi odbywać się w pomieszczeniach zatwierdzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Firma Hurtex świadczy usługi pakowania jaj dla sklepów i hurtowni. Wszystkie procesy są prowadzone według obowiązujących przepisów prawnych dla tego rodzaju działalności. Jaja muszą być zapakowane tak, aby odpowiednio zabezpieczyć je na czas transportu. Opakowania zbiorcze, w które są zapakowane jaja muszą mieć nadruk lub naklejkę, gdzie zawarte są dane identyfikacyjne producenta, jego numer pozwolenia weterynaryjnego a także klasa jaj. Poza tymi informacjami powinny się znaleźć takie informacje jak wielkość jaja, ich masa, ilość sztuk czy sposób przechowywania.