Zima to czas w którym nasza odporność jest szczególnie narażona na przeziębienia. Katar, ból gardła, gorączka – to objawy, które nikomu z nas nie są obce. Przeziębienie leczy się tylko objawowo. Można to robić przy pomocy leków dostępnych bez recepty. Lepiej jednak sprawdzą się naturalne, domowe sposoby – objawy przeziębienia doskonale łagodzą tradycyjne zioła.

Zioła zamiast leków z apteki

Dziś, kiedy doskwiera nam przeziębienie, pomocy szukamy w aptece. Tymczasem, nasze babcie zwalczały objawy gorączki, kataru i bólu gardła przy pomocy ziół, często samodzielnie zebranych na łące. Takie leczenie przeziębienia jest równie skuteczne, a przy tym znacznie zdrowsze dla naszego organizmu. Oczywiście, trudno dziś sobie wyobrazić, że zbieramy zioła na łące – zwłaszcza, jeśli mieszkamy w mieście. Na taką wyprawę zwyczajnie brakuje czasu. Jednak wiele ziół idealnych na przeziębienie, można znaleźć w ofercie dobrych sklepów z ziołami. Wiele z nich, tak jak Firma Zielarska Serafin prowadzi sprzedaż w Internecie.

Sposoby na przeziębienie

Sposobów na zwalczanie objawów przeziębienia i grypy ziołami jest kilka. Warto zaopatrzyć się na przykład w kwiat lipy. Herbata będzie pomocna na pierwszym etapie rozwoju choroby – pijąc napar z kwiatów lipy obniżymy gorączkę. Taka herbata działa też przeciwzapalnie, łagodzi kaszel i podrażnienia błony śluzowej. Warto zaznaczyć, że ta herbatka może być podawana także dzieciom. Z łyżeczką miodu herbata smakuje doskonale. Kolejnym ziołem, które jest stosowane w leczeniu przeziębienia i grypy jest szałwia – pozwala ona zwalczyć problemy z gardłem. Napar szałwii służy do płukania chorego, bolącego gardła, łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Świetnie sprawdza się także kwiat czarnego bzu – można z niego przygotowywać herbatę, ale świetnym sposobem na przeziębienia syrop z bzu. Wystarczy kilka łyżek zażywanych regularnie by poczuć się znacznie lepiej. Kwiat bzu pomaga w odkrztuszaniu, łagodzi kaszel i wzmacnia naczynia krwionośne. Warto kupić też korę wierzby, która doskonale zwalcza bóle głowy i bóle mięśniowe, towarzyszące grypie. Kora ta nazywana bywa ziołową aspiryną, bo działa bardzo podobnie. Lekiem na przeziębienie może być także owoc dzikiej róży – to źródło witaminy C. Dzika róża działa wzmacniająco, uzupełnia niedobory witamin i minerałów a także zwalcza gorączkę. Można przygotowywać z niej różne przetwory, które doskonale sprawdzą się w okresie wzmożonych zachorowań na przeziębienie.