Zapach świeżego chleba to jeden z tych zapachów, którego nie da się zapomnieć. Kojarzy nam się każdemu z nas z innymi przeżyciami. Czasami czując zapach pieczonego chleba mamy przed oczami własne dzieciństwo, czasami widzimy oczami wyobraźni piekarnię, w której zaopatrujemy się w pieczywo. Jedno jest pewne, na pewno każdemu z nas kojarzy się on z chrupiącą skórką, smakiem, którego nie sposób opisać słowami. Zobaczmy, od czego zależy smak chleba?

Chleb to praktycznie mąka, sól, drożdże lub zakwas i woda. Odpowiednio dobrane proporcje, dobrze wyrobione ciasto to powinno gwarantować, że nasz chleb zachwycał będzie lekką strukturą, sprężystością, chrupiącą skórą i niebiańskim zapachem.

Dlaczego nie z każdej mąki będzie dobry chleb?

Każdy, kto choć raz próbował piec chleb we własnym zakresie, wie, że tajemnica dobrego chleba tkwi w szczegółach, a przede wszystkim w mące. To ona w głównej mierze determinuje kolor i smak chleba. Szukając właściwej mąki na chleb, należy zastanowić się, jakich wartości odżywczych oczekujemy od chleba i do czego chcemy go użyć. Lekkie, delikatne pieczywo powstanie z najwyższej jakości mąki pszennej, z kolei mąka orkiszowa, żytnia, czy pszenna razowa da nam chleb zdrowy, o dużej zawartości błonnika, ale będzie to chleb cięższy, ciemniejszy w kolorze i twardszy. Aby właściwie dobrać chleb do naszych potrzeb, trzeba czytać oznaczenia podawane przez producentów mąk, należy sprawdzać tzw. typ mąki.

Rodzaje mąki wykorzystywanej do pieczenia chleba

Tradycyjne piekarnie, takie jak Dobry Chleb. Piekarnia. P. Przybył, w swej ofercie mają różne rodzaje pieczywa, które trafią w gusta i smak nawet najbardziej wymagających klientów. Aby chleb domowy, rzeczywiście smakował jak ten serwowany nam w dzieciństwie, musi pochodzić z dobrej jakości zakwasu i musi być oparty na dobrej jakościowo mące.

Do pieczenia chleba wykorzystuje się różne typy mąk, do najczęściej stosowanych przy produkcji pieczywa zaliczyć można:

Mąki pszenne, typu:

  • typ 2000: razowa, śruta chlebowa – zawartość popiołu nie więcej niż 2,00%,
  • typ 1850: graham – zawartość popiołu od 1,61% do 2,00%,
  • typ 1400: sitkowa – zawartość popiołu od 1,21% do 1,60%.

Mąki żytnie, typu:

  • typ 2000 – zawartość popiołu nie więcej niż 2,00% (mąka żytnia razowa),
  • typ 720 – zawartość popiołu od 0,59% do 0.78% (idealna na zakwas chlebowy),

Zawartość popiołu to wskaźnik zawartości składników mineralnych w mące, im jaśniejsza mąka, tym ziarno zostało bardziej oczyszczone, pozbawione okrywy owocowo- nasiennej i tym samym pozbawione drogocennych składników odżywczych oraz błonnika. Dlatego chlebki pszenne, choć śliczne, białe i lekkie są praktycznie małowartościowe, mimo że smaczne. Sukces chleba zależy od mąki, ale aby ta była rzeczywiście zdrowa, musi pochodzić z pewnego źródła, z wyłącznie z zaufanych młynów. Chcąc odżywiać się zdrowo, warto spróbować chleba wykonanego ze specjalnych rodzajów mąk (również bezglutenowych) jak: mąka owsiana, gryczana, ryżowa czy kukurydziana.