Zwane również chrustem faworki, to tradycyjne słodkie ciastka powszechnie spożywane w Polsce podczas tłustego czwartku. Wszyscy kojarzymy z domu rodzinnego tę pyszną przekąskę o charakterystycznym kształcie. Jak zrobić chrusty, którymi z dumą będziemy mogli poczęstować rodzinę i przyjaciół? Przeczytajcie poniższy artykuł, aby poznać niezawodny przepis na ich wykonanie.

Jak zrobić faworki?

Chrusty to ciastka, szczególnie chętnie jedzone w Polsce podczas tłustego czwartku. Zanim poznamy przepis na faworki, warto jest się więc zastanowić, skąd w ogóle wziął się zwyczaj obchodzenia tego dnia. Wywodzi się on z czasów pogańskich, kiedy to świętowano odejście zimy i początek wiosny. W Starożytnym Rzymie ucztowano wówczas, jedząc tłuste potrawy i zagryzając pączkami.  Dziś tłusty czwartek kojarzy nam się zazwyczaj z pączkami, oponkami i klasycznymi faworkami.

Składniki na faworki

Jak się robi chrusty? W pierwszej kolejności należy skompletować te składniki, kupimy je w każdym sklepie spożywczym:

  • 500 gramów mąki pszennej,
  • 8 żółtek,
  • 1 łyżka cukru pudru,
  • 3 łyżki kwaśnej śmietany (18%),
  • 3-4 łyżki wódki (dzięki niej ciasto podczas smażenia nie będzie chłonęło tłuszczu),
  • 3-4 łyżki wody,
  • 1 ½ szczypty soli,
  • 15 gramów masła, rozpuszczonego,
  • 1 litr oleju rzepakowego.

Przygotowanie chrustów

Zastanawiasz się jak zrobić faworki? Jest to zadanie, które wymaga pewnego doświadczenia w kuchni, jednak dokładne stosowanie zaprezentowanego przez nas przepisu umożliwi nam przygotowanie tego pysznego deseru.

  1. Na początku należy odpowiednio przygotować powierzchnię – blat lub stolnicę, na której będziemy wyrabiać nasze ciasto na faworki. Na nią przesiej 450 gramów mąki. Zrób w niej zagłębienie, a do niego wbij żółtka, sól, wodę, kwaśną śmietanę i wódkę.
  2. Wszystkie wymienione w poprzednim punkcie składniki dokładnie połącz, po czym dodaj do nich rozpuszczone masło i łyżkę cukru pudru. Następnie ciasto posiekaj i zagniataj, aż do uzyskania przez nie jednolitej konsystencji. Jeśli będziesz mieć z tym problem, dodaj do niego nieco wody i powtórz próbę.
  3. Kiedy już uda ci się dokładnie połączyć wszystkie składniki ciasta, dokładnie je obij za pomocą wałka. Dzięki temu ciasto opuści powietrze, które znalazło się w nim podczas ugniatania. Zawiń je w folię spożywczą i odstaw do lodówki na około 45 minut, żeby odpoczęło.
  4. W następnym kroku zacznij rozgrzewać olej rzepakowy w garnku.
  5. W tym czasie wyjmij ciasto z lodówki i odwiń je z folii spożywczej. Następnie rozwałkuj je tak cienko, jak to tylko jest możliwe. Powinno być niemal przeźroczyste, ale jednocześnie na tyle grube, aby można je było przekładać. Do rozwałkowania ciasta możesz użyć również maszynki do makaronu.
  6. Rozwałkowane ciasto należy pociąć i uformować w charakterystyczne kształty, które kojarzą nam się z faworkami. Należy użyć do tego radełka lub ostrego nożyka. W pierwszej kolejności pokrój je na duże prostokąty, aby ułatwić sobie dzielenie go na mniejsze części. Później wykrój z ciasta mniejsze prostokąty lub romby i wykonaj długie nacięcie w środku. Następnie złap którąś z krótszych części i przełóż ją przez rozcięcie.
  7. Tak przygotowane chrusty smaż na rozgrzanym oleju, aż nabiorą złotego koloru. Po usmażeniu wyłóż je na papierowy ręcznik.
  8. Podawaj posypane cukrem pudrem.