Polacy kochają zupy, a wśród ich ulubionych znajdziemy rosół, pomidorową, żurek, ogórkową i kapuśniak. Ostatnia z wymienionych jest jedną z najchętniej przyrządzanych, ponieważ jest tania, a przy tym również smaczna, sycąca i rozgrzewająca. W tradycyjnej kuchni gotuje się ją na wywarze mięsnym z dowolnego rodzaju kapusty. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas jej przyrządzania. Zainspiruj się smacznymi przepisami.  

Jak zrobić dobry kapuśniak? Wskazówki

W wersji tradycyjnej lub nowoczesnej, przygotowany na bazie kiszonej lub młodej kapusty – bez względu na to, który przepis na kapuśniak wybierzesz, dodanie tej wyjątkowej polskiej potrawy do codziennego jadłospisu pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie. Poza tym zupa jest niezwykle rozgrzewająca, więc doskonale sprawdza się w chłodne dni.

Choć należy do polskiej klasyki kulinarnej, to w różnych regionach możemy spotkać się z jej licznymi wariacjami, które nawiązują do międzynarodowych tradycji regionalnych. Największą popularnością cieszy się wersja góralska, którą znamy pod nazwą „kwaśnica”. Domowa zupa kapuściana cieszy się zainteresowaniem szczególnie zimą, gdy nie mamy dostępu do sezonowych i świeżych warzyw ze specjalistycznych hurtowni.     

Według wielu za najsmaczniejszy uchodzi kapuśniak z kiszonej kapusty. Należy jednak pamiętać, że możemy ugotować potrawę również ze świeżej odmiany warzywa – szczególnie wiosną. Najlepszy wywar do zupy kapuścianej przygotowuje się z mięsa wieprzowego np. na żeberkach lub boczku. Ciekawym rozwiązaniem jest dodanie wędzonej nuty w postaci podsmalanej kości od schabu, dzięki czemu uzyskamy wyjątkowy aromat i posmak. Coraz większą popularnością cieszy się wersja wegetariańska na bazie bulionu grzybowego.

Nie wiesz, jakie przyprawy dodać do kapuśniaku? W przypadku tradycyjnej zupy najlepiej postawić na sól, pieprz i kminek. Podczas przygotowywania wywaru zarówno warzywnego, jak i mięsnego warto dodać również liście laurowe oraz ziele angielskie. Świetnym dodatkiem do wiosennej wersji ze słodką kapustą będzie za to koperek.     

Smaczne przepisy na kapuśniak 

Przygotowanie domowego kapuśniaku nie należy do skomplikowanych zadań. Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość – długi proces gotowania spowodowany jest dużą różnorodnością składników. Jednak tylko w ten sposób możemy zachować odpowiedni smak i wszystkie aromaty. Oto sposoby na przygotowanie pysznej zupy z kapusty.

Klasyczna zupa z kapusty kiszonej

Dzięki swoim niezwykłym właściwościom zupa kapuśniak z kapusty kiszonej stanowi doskonałe danie na jesień i zimę. Wykorzystane składniki sprawiają, że jest nieco tłusta, ale jednocześnie ma kwaśny i przyjemny smak oraz rozgrzewa i daje uczucie sytości. Do jej przygotowania potrzebne są następujące składniki:

  • 50 dag kapusty kiszonej;
  • 3 l wody;
  • 5 ziemniaków;
  • 2 marchewki;
  • 1 cebula;
  • 1 czosnek;
  • 20 dag wędzonego boczku i żeberek wieprzowych;
  • 2 pietruszki;
  • 1/4 selera;
  • przyprawy do smaku: ziele angielskie, sól, pieprz, liść laurowy, kminek;
  • koperek.   

Przygotowania rozpoczynamy od umycia, obrania i pokrojenia warzyw. W przygotowanym naczyniu z wodą umieszczamy żeberka i nastawiamy bulion. Gdy się zagotuje, dodajemy marchewki, pietruszki, seler oraz ziemniaki i całość przyprawiamy. W tym czasie przysmażamy na patelni boczek wraz z posiekaną cebulką i wrzucamy je do gotującego się wywaru.

Następnie przygotowujemy kapustę kiszoną na zupę (wskazówka – jeśli jest bardzo kwaśna, to można ją delikatnie opłukać). Odciskamy ją z nadmiaru wody, szatkujemy i dorzucamy do garnka. Całość gotujemy do czasu zmięknięcia warzyw. Na koniec wyławiamy seler, pietruszkę i kości. Tak przygotowany domowy kapuśniak doprawiamy jeszcze solą, pieprzem i koperkiem.     

kapuśniak z kapusty kiszonej

Szybki kapuśniak z młodej kapusty

Pod pojęciem kapuśniaka rzadziej rozumiemy gotowaną na bazie mięsnego wywaru zupę ze świeżej kapusty niż kiszonej, ale również ta wersja zachwyca smakiem i niezwykłym aromatem. Stanowi doskonałe danie na wiosenne dni. Aby ją przygotować, potrzebujesz:

  • małej główki młodej kapusty;
  • 2,5 l bulionu warzywnego lub mięsnego;
  • 30 dag wędzonego boczku;
  • 1 cebuli;
  • pół szklanki przecieru pomidorowego;
  • 2 marchewek;
  • 30 dag ziemniaków;
  • koperku;
  • przyprawy: soli i pieprzu do smaku.

Przepis na kapuśniak z młodej kapusty wymaga na początek przygotowania warzyw. Umyj, obierz i pokrój w cienkie plasterki marchewkę, przekrój na pół kapustę, odkrój niewielki głąb i poszatkuj oraz podziel ziemniaki na kostkę. Wraz z umytą cebulą umieść wszystkie składniki w garnku.

Do naczynia wlej przygotowany bulion. Do wywaru dodaj pokrojony w krótkie paski boczek. Wszystko gotuj pod przykryciem, aż doprowadzisz zupę do wrzenia. Następnie zmniejsz płomień i pozostaw na ogniu przez kolejne 20 minut do zmięknięcia warzyw. Do kapuśniaku ze słodkiej kapusty dodaj jeszcze koperek i przecier pomidorowy. Na koniec dopraw go solą i pieprzem. Smacznego!   

kapuśniak z młodej kapusty

Sprawdź również: 4 pomysły na smaczne jesienne zupy.