Chleb to tradycyjny i nieodłączny elementy diety wielu z nas. Świetnie sprawdza się w formie kanapek na śniadanie lub kolację albo jako dodatek do sałatek czy śledzi. Na co dzień w piekarniach spotkamy różne rodzaje chleba – przyjrzyjmy się im bliżej. 

Jak odróżniać rodzaje chleba?

W polskich piekarniach często spotkamy się z serią pytań. Obecnie nie wystarczy powiedzieć, że poprosimy chleb, bo jego rodzajów jest cała masa. Chleby różnią się od siebie kształtem, ceną, sposobem przygotowania, kolorem czy dodatkami. 

Sprawdźmy więc, jakie są rodzaje chleba i jak je najłatwiej rozpoznać.

Chleb na zakwasie czy drożdżowy?

Istnieją dwie podstawowe metody wypiekania chleba: wypiekanie na zakwasie lub z dodatkiem drożdży. 

Chleb wypiekany na zakwasie wyróżnia się ubitą konsystencją. Długo zachowuje świeżość, więc można spokojnie jeść go kilka dni po zakupie. Często dietetycy zalecają chleb na zakwasie osobom, które zamierzają zrzucić nieco na wadze. 

Chleb wypiekany z dodatkiem drożdży jest bardziej popularny i powstaje szybciej niż ten na zakwasie. Poznasz go przede wszystkim po puszystej i miękkiej konsystencji. 

Chleb ciemny czy jasny?

Kolejny pojedynek to – chleb jasny czy ciemny. W powszechnej opinii chleb ciemny uważany jest za zdrowszy, ale nie każdy docenia walory smakowe ciemnego pieczywa. 

Chleb ciemny (nazywany również razowym) rozpoznasz oczywiście po ciemnym kolorze, ale także po dodatkach w postaci otrębów. Dietetycy podkreślają, że ciemne pieczywo to źródło cennych składników odżywczych. 

Chleb jasny – wbrew pozorom – nie zawsze jest jasny. Niektórzy producenci specjalnie barwią go, aby przypominał ciemne pieczywo. Dlatego przed zakupem warto zapytać pracownika sklepu o skład produktu. Jedno jest pewne jasne pieczywo daje dużo energii. 

rodzaje_chleba

Chleb żytni czy pszenny? 

Kolejne pytanie, które możemy usłyszeć w piekarni to – chleb żytni czy pszenny? 

Chleb żytni należy do pieczywa ciężko strawnego, ale za to szybko się możemy nim nasycić. Często wypiekany jest z nieoczyszczonej mąki, czyli takiej, która zawiera otręby. Jeśli chodzi o wartości odżywcze, to warto podkreślić, że jest cennym źródłem błonnika. 

Chleb pszenny natomiast najczęściej wypiekany jest z mąki oczyszczonej i należy do pieczywa lekko strawnego. Niestety, nie jest polecany dla diabetyków, ponieważ szybko podnosi poziom cukru. 

Jakie rodzaje chleba są najpopularniejsze?

Najpopularniejszym, choć nie najzdrowszym rodzajem chleba, jest chleb pszenny. To o tego typu pieczywo najczęściej prosimy podczas wizyt w piekarni. Innymi, często wybieranymi przez konsumentów typami chleba jest chleb orkiszowy wyrabiany z orkiszu oraz chleb żytni. Ten ostatni szczególnie cenią sobie diabetycy i osoby odchudzające się. 

Jaki rodzaj chleba jest najzdrowszy? 

Do najzdrowszych rodzajów chleba zalicza się:

  • chleb żytni (tzw. chleb ciemny),
  • chleb razowy,
  • chleb na zakwasie, 
  • chleb czystoziarnisty (bez mąki).

Trzy pierwsze rodzaje to przede wszystkim cenne źródło błonnika, który wspomaga pracę naszych jelit. Chleb czystoziarnisty zaś wyróżnia się niskim indeksem glikemicznym. 

Jaki chleb warto kupować? 

Przy wyborze pieczywa warto zwrócić uwagę na jego skład. Dobry chleb to na pewno chleb niebarwiony i bez dodatku konserwantów. 

Osoby uczulone na gluten powinny zwrócić uwagę na jego występowanie w składzie. Diabetycy natomiast powinni zerknąć na tzw. indeks glikemiczny (IG), czyli informację o zawartości cukru. 

Wszystkie informacje na temat składu produktów w piekarni ma obowiązek przedstawić nam sprzedawca. W niektórych punktach właściciele umieszczają spis pieczywa wraz ze składem przy kasie lub stoisku z pieczywem. 

Przeczytaj również, jak działa wypiekacz do chleba