Podobno książka jest zawsze dobrym pomysłem na prezent. Czy jednak w przypadku młodzieży to powiedzenie jest jeszcze aktualne? Wszyscy przecież wiemy, jak dużo czasu spędza ona przy smartfonie i komputerze. Okazuje się jednak, że młodzieżowa literatura ma się całkiem dobrze, a to oznacza, że ktoś musi ją czytać. W artykule przedstawiamy kilka cennych informacji o gustach czytelniczych młodzieży, które pomogą Ci w zakupie książki.

Jak dużo czyta młodzież?

Polacy niestety nie za bardzo lubią książki, co potwierdzają badania dotyczące stanu czytelnictwa. W 2022 roku zaledwie 38% respondentów przeczytało co najmniej jedną książkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Poziom ten mniej więcej utrzymuje się na tym samym poziomie już od kilku lat i póki co nie widać szans na znaczącą poprawę tych statystyk. Wyjątkowo przyzwoicie na tym tle wypada grupa osób w wieku 15-18 lat, w której jest około 65% czytelników. Na tak dobry wynik duży wpływ miało oczywiście to, że nastolatkowie uczęszczają do szkoły i chcąc nie chcąc mają bezpośrednią styczność z książkami. Jednak stosunkowo duża sprzedaż książek młodzieżowych daje nadzieje, że tak dobry rezultat w tej grupie wiekowej nie jest związany jedynie z obowiązkiem szkolnym.

Jakie książki będą odpowiednie?

Młodzież najczęściej sięga po książki przygodowe i fantastykę – odpowiednio 60% i 40%. Jest to też zbieżne z wynikami licznych ankiet, zgodnie z którymi nastolatkowie na liście lektur szkolnych widzieliby najchętniej właśnie tego typu książki. Czytelnik zawsze chętnie utożsamia się z bohaterami danej powieści. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie wybierają dzieła, w których główne postacie książkowe są ich rówieśnikami. Stąd tak duża popularność takich tytułów jak „Igrzyska śmierci”, Harry Potter”, „Niezgodna”, czy „Zmierzch”. Książki te okazały się światowymi przebojami, które zostały zauważone przez branżę kinową. Ekranizacja tych pozycji z kolei na nowo nakręciła popyt wśród młodych czytelników. Jak słusznie zauważa pracownik firmy Salonik Prasowy Inmedio Trendy:

Takich przypadków, w których dzięki filmowi młodzi ludzie przekonują się do danej lektury, jest oczywiście więcej. Wystarczy popatrzeć na listę najpopularniejszych książek, wśród których jest podejrzanie dużo tytułów zbieżnych ze szlagierowymi serialami dostępnymi na Netflixie. Przykładem są, chociażby takie tytuły, jak „Do wszystkich chłopców, których kochałam”, „Cień i kość”, czy „Trzy kroki od siebie”.

Nic więc dziwnego, że wielu sprzedawców książek zamawiając pozycje na swoje półki, sugeruje się właśnie modą pochodzącą wprost z platform streamingowych.