Polacy zakochali się w lodach rzemieślniczych czy też naturalnych, jak można przeczytać na szyldach i profilach w mediach społecznościowych. Tradycyjne lody na patyku zdecydowanie ustępują tym, produkowanym w małych lodziarniach na wielu polach – nie tylko lepiej smakują, ale mają lepszy skład. Po czym poznać lody rzemieślnicze i dlaczego są tak popularne? Sprawdźmy!

Nieodparty urok lodów

W Polsce wciąż przybywa lodziarni, i choć nie jesteśmy w czołówce krajów pochłaniających lody litrami, to mamy niezły wynik, bo ok. 5 kg na głowę rocznie. Branża lodowa ma się więc całkiem nieźle i nie wydaje się, aby osiągnął poziom przesycenia kolejnymi lodziarniami otwieranymi w coraz to mniejszych miastach i miasteczkach. Tak naprawdę teraz wszędzie można zjeść dobre lody, które nie wyjechały z taśmy wielkiego koncernu. Może jeszcze nie dorównujemy Włochom czy Austrii, ale jesteśmy na dobrej drodze, a lokale, takie jak Lodziarnia Rynek 25, Olkusz oferują naprawdę smaczne lody naturalne. Według badań przeprowadzonych przez Kantar, ulubione lody Polaków to wanilia, śmietanka oraz czekolada, a największym powodzeniem cieszą się lody tradycyjne podawane w gałkach, lody włoskie i lody rzemieślnicze, które szturmują miasta w kraju nad Wisłą.

Lodziarnia z Olkusza oferuje znakomite lody rzemieślnicze, wytwarzane na miejscu z naturalnych składników. Specjalizuje się w produkcji naturalnych lodów gałkowych, które nie zawierają sztucznych barwników, aromatów ani konserwantów. Lody te charakteryzują się intensywnym smakiem i niepowtarzalnym aromatem, dzięki wykorzystaniu sprawdzonych składników takich jak mleko, śmietana, owoce, bakalie czy kakao. W ofercie znajdziemy klasyczne smaki jak truskawka i śmietanka, ale także bardziej zaskakujące, np. snickers lub beza z malinami.

Czym są lody rzemieślnicze?

Lody tradycyjne, nazywane też rzemieślniczymi powinny powstać z jakościowych składników, aby móc określić je tym mianem z czystym sumieniem. Bazą lodów rzemieślniczych stanowi dobre mleko, niezbędne są też świeżę jaja i cukier, a do uzyskania konkretnych smaków używane są sezonowe produkty. Odpowiednie proporcje są niezbędne do uzyskania pożądanego smaku oraz konsystencji – lody rzemieślnicze pozostawiają na języku wrażenie tłustości i „pełności”. Jest to możliwe dzięki tłuszczom z mleka, bez niego smak lodów będzie płaski i wodnisty. 

Wybierając lodziarnię warto wiec spróbować przede wszystkim lodów śmietankowych, które powiedzą nam sporo o jakości serwowanych produktów. Dobre lody rzemieślnicze można poznać również po konsystencji i strukturze – powinny być ciężkie i „zbite”. Porcja lekka jak chmurka oznacza, że została zbyt mocno napowietrzona oraz może wskazywać na zawartość emulgatorów i polepszaczy. Dobrym sygnałem jest również mała paleta smaków - tak jak w dobrej restauracji mała karta dań.

Naturalne = zdrowsze?

Lody rzemieślnicze w domyśle uznawane są za naturalne i jest w tym dużo prawdy – skład powinien być krótki, a produkty jakościowe i najlepiej sezonowe. Lody te, wytwarzane w małych lodziarniach, które można określić jako manfukatury, są zdrowsze, bo nie zawierają niepotrzebnej chemii i polepszaczy. Stanowią więc alternatywę dla lodów przemysłowych, produkowanych przez znane koncerny, które chętnie opatrują swoje produkty sloganami typu „rzemieślnicze” lub „tradycyjne”. Jednak nie ma to zbyt wiele wspólnego z prawdą, tak jak proces ich produkcji z sercem i czułością, której oczekujemy po lodach wytwarzanych tradycyjnymi metodami. Skład lodów przemysłowych również pozostawia wiele do życzenia – lista długa, pełna emulgatorów i polepszaczy… Wybór lodów rzemieślniczych to dobry pomysł, jeśli mamy ochotę na odrobinę słodyczy.