Mączka grzybowa to jeden z bardzo przydatnych w kuchni produktów, mogący pełnić funkcję dodatku do wielu dań. Zobacz, dlaczego warto zakupić ja do swojej restauracji, jakie ma właściwości oraz jakie potrawy możesz skomponować z jej użyciem. Dowiedz się, jak powstaje mączka grzybowa oraz gdzie możesz kupić wysokiej jakości mączkę, oraz suszone grzyby dla gastronomii.

Mączka z suszonych grzybów

Grzyby spożywać można na trzy podstawowe sposoby – świeże, marynowane lub suszone. Każdy z tych produktów jest smaczny i zdrowy, jednak najwięcej cennych składników mineralnych znajdziemy w suszonych grzybach i podgrzybkach. Stosuje się je jako aromatyczny dodatek do zup, sosów i innych potraw.

Z suszonych grzybów robi się również mączkę grzybową, o szerokim zastosowaniu w kuchni. Mąka grzybową nazywamy zmielone, dobrze ususzone grzyby – zazwyczaj połamane podczas suszenia kapelusze czy trzonki. Produkt ten charakteryzuje się bardzo intensywnym zapachem i różnym smakiem, w zależności od tego, z jakiego gatunku grzybów została wykonana. Świetnie komponuje się z ziołami.

Maczka grzybowa powinna być przechowywana w szczelnie zamykanych (najlepiej szklanych pojemnikach), w miejscu nienasłonecznionym i suchym. Dostępna jest w asortymencie firm zajmujących się sprzedażą i przetwórstwem suszonych grzybów dla hurtowni i gastronomii, takich jak F.H.U. „SEWERYN”. W asortymencie tej firmy znajdziesz opakowania zbiorcze dla gastronomii, a także szeroki wybór grzybów suszonych, niezastąpionych w wielu polskich potrawach.

Zalety z mączki z grzybów suszonych

Wykorzystanie suszonych grzybów w kuchni to przepis na kulinarny sukcesu. Wyróżniają się one doskonałym smakiem i intensywnym zapachem, który uwielbiają fani polskiej kuchni. Podobne zalety ma mączka z suszonych grzybów. Pozwala ona uzyskać efekt podobny do tego, jaki daje zastosowanie suszonych grzybów, jednak w czasie dużo krótszym i w dużo prostszy sposób.

Co ważne, mączka grzybowa ma te same właściwości, co suszone grzybki, zarówno jeśli chodzi o wartości odżywcze i mikroelementy, jak i aromat oraz zapach. Z ta różnica, że wymaga dużo krótszej obróbki, co w lokalach gastronomicznych bywa sprawą kluczową. Co więcej, można stosować ją również w przepisach, do których suszone grzyby nie do końca by pasowały, w formie przyprawy. Szefowie kuchni wykorzystują mąkę grzybową np. do doprawiania pizzy, sałatek, makaronów czy różnych produktów ziemniaczanych.

Mączka grzybowa – aromatyczny dodatek

Mączka z suszonych grzybów to produkt, który zdecydowanie ułatwia gotowanie, skracając czas potrzebny na zrobienie potrawy z użyciem suszonych grzybów. Z tego względu znalazła szerokie zastosowanie w lokalach gastronomicznych, a także w prywatnych kuchniach osób lubiących gotowanie.

Stanowi świetne uzupełnienie smaku wszystkich gatunków mięs - od tradycyjnej wieprzowiny czy wołowiny, aż po jagnięcinę i dziczyznę. Wspaniale komponuje się także z drobiem, rybami oraz produktami ziemniaczanymi i mącznymi. Można wykorzystywać ją również, przyrządzając dania warzywne.

Mączka grzybowa znalazła również zastosowanie jako dodatek do farszu, którym wypełniać można:

  • pierogi,
  • krokiety,
  • kartaczy,
  • pyzy z mięsem,
  • a także naleśniki lub tortillę.

Doskonałym zastosowaniem mączki z suszonych grzybów jest również przyrządzanie aromatycznych sosów i zup, w tym zupy krem.