Ilość spożywanych przez ludzi substancji słodzących wzrasta ze względu na ich powszechne zastosowanie w produkcji żywności. Wiąże się to z chęcią prowadzenia przez coraz więcej osób zdrowszego stylu życia, a co za tym idzie – wybieranie produktów niezawierających cukru. Słodziki dzielą się na naturalne i syntetyczne, a ich wpływ na zdrowie człowieka wciąż podlega badaniom. Czym dokładnie są substancje słodzące? Jaki mają wpływ na ludzki organizm?

Substancje słodzące – co to jest?

Coraz powszechniej wykorzystywane substancje słodzące służą do nadawania żywności słodkiego smaku. Z tej grupy wyłącza się składniki takie jak monosacharydy, disacharydy czy oligosacharydy, czyli cukier naturalny w postaci sacharozy oraz występującej w owocach fruktozy. Substancje słodzące mają za zadanie zastąpić cukier i obniżyć wartość energetyczną konkretnego produktu spożywczego. Ich zastosowanie pozwala też uzyskać żywność niezawierającą cukru i niepowodującą próchnicy. Wykorzystuje się je do wytwarzania produktów dla diabetyków. Niektóre z nich mogą nawet przedłużać okres przydatności żywności do spożycia. Produkcją słodzików zajmuje się firma Agrema Poland z Wrocławia.

Ze względu na pochodzenie substancje słodzące można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to słodziki naturalne – najczęściej alkohole cukrowe. Do najczęściej spotykanych należy cukier brzozowy, czyli ksylitol. Pozyskuje się go z kory drzew. Kolejnym znanym słodzikiem jest erytrytol, który powstaje w wyniku fermentacji glukozy. Nieco mniej popularne substancje słodzące to stewia, mannitol czy sorbitol. Drugą grupę stanowią słodziki syntetyczne. Należą do nich między innymi aspartam, acesulfam, sukraloza czy cyklaminian sodu. Nie mają kalorii, dlatego można spotkać je w produktach typu light i zero.

Wpływ substancji słodzących na zdrowie

Badania naukowe prowadzone nad obiema grupami słodzików wskazują, że jak w przypadku każdego produktu, ich wpływ na zdrowie przy odpowiedniej dawce może być korzystny, zaś po jej przekroczeniu stają się szkodliwe. Szczególnie intensywne substancje słodzące – takie jak aspartam – mają wyznaczoną wartość dopuszczalnego dziennego pobrania. Wskazuje ona na ilość słodziku, jaką można bezpiecznie spożywać codziennie przez całe życie. W praktyce trudno jest przekroczyć wskazaną przez naukowców wartość. Poszczególne substancje mogą być szkodliwe dla niektórych osób, cierpiących na określone schorzenia. Poza tym w odpowiednich dawkach nie zagrażają zdrowiu, a nawet pomagają schudnąć, nadają się dla diabetyków i osób z nietolerancją glukozy i zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy.