Naturalne oleje mają wiele zastosowań zarówno w diecie, jak i pielęgnacji ciała. Jednym z wyjątkowych produktów jest tłoczony na zimno olej lniany, dostępny w ofercie ekologicznej Olejarni Michał Matysiak, która działa na terenie województwa lubelskiego. Sprawdź, jakie ma właściwości i szereg możliwości wykorzystania, które czynią go wartym posiadania pod ręką.

Olej lniany — jakie ma właściwości?

Różne rodzaje naturalnych olejów umożliwiają wybranie swojego faworyta w kwestii właściwości i działania. Olejarnia Michał Matysiak z województwa lubelskiego skupia się na ekologicznej produkcji olejów tłoczonych na zimno. W ofercie znajdziemy oleje:

  • z pestek dyni,

  • z wiesiołka,

  • z czarnuszki,

  • konopne,

  • kokosowe,

  • rzepakowe,

  • z ostropestu.

Jednym z elementów asortymentu jest także olej lniany, na którego właściwościach skupimy się w dalszej treści. Produkuje się go na zimno z nasion lnu, a sam olej potocznie z uwagi na zawartość ważnych elementów nazywa się polskim superfoods. Główna zaleta oleju lnianego to wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. To właśnie one są ważnym czynnikiem budującym ściany komórkowe, dodatkowo wspierają przemiany metaboliczne i sprawną pracę układu sercowego i nerwowego. Kolejną ważną kwestią jest duży udział witaminy E w składzie. Jest ona mocnym antyoksydantem, który korzystnie wpływa na wiele reakcji zachodzących w organizmie. Dodatkowo olej lniany zawiera kwas foliowy, witaminy grupy B, błonnik oraz korzystną dla zdrowia proporcję kwasów omega-3 do omega-6.

Jak i gdzie stosować olej lniany?

Dobre właściwości oleju lnianego można wykorzystać zarówno w kuchni, jak i pielęgnacji skóry oraz włosów. Ważne jednak, by kupować jedynie sprawdzone produkty, odznaczające się wysoką jakością, pozbawione zbędnych dodatków. Taki olej lniany oferuje Olejarnia Michał Matysiak, która gwarantuje naturalność i świeżość każdego wyprodukowanego oleju.

Olej z lnu należy po otwarciu przechowywać w lodówce w butelkach z ciemnego szkła, najlepiej w niewielkich objętościach. Takie warunki zapewnią zachowanie jego najcenniejszych właściwości. Ze względu na wrażliwość termiczną oleju lnianego zaleca się stosowanie go jedynie na zimno. W kuchni doskonale sprawdza się jako podstawa sosów sałatkowych i zdrowy dodatek tłuszczów do koktajli oraz kremów. Nie powinno się go smażyć, by nie dopuszczać do utleniania kwasu alfa-linolenowego. Szacuje się, że dzienna dawka odpowiednia dla dorosłych to maksymalnie trzy łyżki.

Drugą dziedziną szerokich zastosowań oleju lnianego jest kosmetyka. Z powodzeniem można nim olejować włosy na noc, a także stosować jako serum zabezpieczające końcówki. Witaminy i kwasy wspomagają odnowę skóry, przywracają nawilżenie, elastyczność, a także wzmacniają i zwiększają jej odporność na czynniki zewnętrzne.