Niezwykle istotną rolę w przetwórstwie mleka odgrywają spółdzielnie mleczarskie. Podmioty te zapewniają bowiem rolnikom zbyt produktów rolnych i umacniają ich pozycję na rynku. Przykładem jest Spółdzielnia Producentów Mleka Milkon ze Ślesina. Sprawdźmy zatem, co może zaoferować nam ta firma i dowiedzmy się nieco więcej na temat funkcjonowania spółdzielni mleczarskich. Zapraszamy do lektury!

Rola spółdzielni mleczarskich

Niezmiennym celem spółdzielni mleczarskich jest polepszenie dochodowości produkcji rolniczej oraz poprawienie pozycji producentów mleka na rynku. Są one również istotnym ogniwem łańcucha wytwórczego na rynku mleka w dostarczaniu wyrobów mleczarskich dla konsumentów w kraju.

Co ważne, spółdzielnie mleczarskie nawet w okresach głębokiego kryzysu na rynku mleka nie zostawiają rolnika z surowcem. W związku z tym najkorzystniejszą formą organizacyjną dla producenta mleka jest właśnie spółdzielczość. Podmioty działające na zasadzie spółdzielni dążą do zaspokojenia potrzeb ekonomicznych czy społecznych spółdzielców.

Korzystna współpraca

Poszukując spółdzielni do współpracy na terenie województwa wielkopolskiego, warto zwrócić uwagę na Spółdzielnię Producentów Mleka Milkon ze Ślesina. Firma kieruje swoją ofertę do rolników, hodowców bydła, zakładów przetwórczych i producentów mleka. Podjęcie współpracy z rzetelną spółdzielnią mleczarską to gwarancja rozwoju biznesu i obopólnych korzyści. Milkon wychodząc naprzeciw swoim kontrahentom, zapewnia atrakcyjne ceny - zarówno sprzedającym, jak i kupującym.

Przechowywanie i jakość mleka

W produkcji mleka niezbędne jest nie tylko bezwzględne przestrzeganie higieny doju, ale także transportowania oraz magazynowania tego surowca. Podczas przewożenia mleka surowego należy bowiem zadbać o jego odpowiednią temperaturę. Tylko wtedy produkt zachowa swoje odpowiednie właściwości oraz zostanie przetransportowany do miejsca skupu w niezmienionym stanie.

Spółdzielnia Producentów Mleka Milkon dba o jakość skupowanego towaru oraz przewóz mleka w odpowiednich warunkach. Po przyjęciu produktu, towar magazynowany jest w spełniających wszelkie normy sanitarne urządzeniach.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Znalezienie sprawdzonej spółdzielni, która skupuje mleko spełniające określone i znane normy jakościowe od każdego swojego członka, to pewność stabilizacji i ciągłości produkcji. To wszystko może przełożyć się na impuls do rozwoju gospodarstw rolniczych wyspecjalizowanych w produkcji mleka i jeszcze większe zyski.