Mrożone warzywa to uniwersalne produkty dostępne w niemal każdym sklepie spożywczym. Nadają się do smażenia, pieczenia w piekarniku lub gotowania na parze. I nie trzeba ich wcześniej rozmrażać. Dzięki temu przygotowanie smacznego i pożywnego obiadu jest znacznie szybsze. Zaoszczędzony czas można wykorzystać na odpoczynek. Czym jeszcze wyróżniają się produkty oferowane przez firmę Wimar-Chłodnia Składowa?

Jak powstają mrożonki?

Przed wymienieniem najważniejszych cech, warto wspomnieć jak powstają mrożone kalafiory lub brokuły. Zanim trafią do sklepowych lodówek, przechodzą przez kilkuetapowy proces. Na początek pracownicy chłodni z Radwankowa Szlacheckiego kupują warzywa od rolników i dokładnie je ważą. Wszystkie kolejne, równie ważne prace to:

  • przebieranie i odrzucanie uszkodzonych lub nadgniłych warzyw,
  • mycie oraz kalibrowanie i sortowanie,
  • blanszowanie i wstępne schładzanie,
  • mrożenie i pakowanie.

Dlaczego przed mrożeniem warzyw pracownicy wspomnianej już firmy wykonują blanszowanie? Dzięki obróbce w wyższej temperaturze zbiory zachowują dobry wygląd i witaminy. Nie tracą też zbyt dużo innych składników odżywczych, co ma spore znaczenie.

Cechy warzyw mrożonych

Czy mrożony groszek lub marchewka to zdrowe produkty? Wiele osób nadal zadaje sobie to pytanie. Trzeba, więc wiedzieć, że jeśli warzywa nie zawierają żadnych sztucznych dodatków, to zdecydowanie tak. Więcej na ten temat mówi pracownik firmy Wimar-Chłodnia Składowa oferującej także mrożone owoce:

- Wbrew nadal powtarzanej opinii, blanszowanie i chłodzenie warzyw nie pozbawia ich całkowicie witamin i mikroelementów. Przy właściwym mrożeniu i przechowywaniu straty wynoszą maksymalnie 20-30%.

Nowoczesne chłodnictwo sprawia, że warto sięgać po mrożonki, szczególnie w okresie od późnej jesieni do wiosny. Zapewniają porównywalną do świeżych warzyw zawartość witamin i minerałów. Mają też pewną przewagę nad nimi, są dostępne przez cały rok.

Zamrażanie jest jedną z najlepszych metod wydłużania okresu przydatności do jedzenia produktów spożywczych. Przede wszystkim, dlatego, że nie trzeba dodawać do nich żadnych konserwantów. Jeśli chodzi o mieszanki warzywne, mrożenie chroni je przed drobnoustrojami, gniciem i pleśnieniem. Najpoważniejsze koszty to utrata masy i jędrności surowców po odtajaniu. Trzeba też wspomnieć, że schłodzone warzywa mogą zmieniać konsystencję podczas gotowania czy smażenia. Nadal jednak pozostają bogatym źródłem witamin i zachowują wszystkie walory smakowe. Ważną cechą mrożonek jest też to, że są gotowe do użycia po wyciągnięciu z zamrażarki. Nie trzeba ich obierać ani kroić. Przy dzisiejszym, szybkim tempie życia to ogromna zaleta.