Propolis, nazywany również kitem pszczelim, jest mniej znanym wyrobem pszczelarskim. Ludzie zachwycają się odżywczymi właściwościami miodu, który wykorzystywany jest w medycynie i kosmetyce od wieków, natomiast propolis, pomimo wielu zalet, wciąż stoi w cieniu swego bardziej rozpoznawalnego brata. Pomimo tego, iż nie każdy wie, czym jest kit pszczeli i jakie ma zastosowanie, miał z nim już wiele razy do czynienia. 


Czym jest propolis? 


Kit pszczeli to nic innego jak żywica roślinna zmieszana z wydzielinami pszczół Pierwszy raz propolis zastosowany został w starożytności do opatrywania ran. Do tej pory pełni ważną funkcję w medycynie, ponieważ przyspiesza proces gojenia i regeneracji tkanek w przypadku wielu schorzeń, takich jak, chociażby owrzodzeniach jamy ustnej czy lekkich oparzeniach. Ponadto, działa leczniczo w przypadku infekcji dróg oddechowych, chorób skóry oraz stymuluje układ odpornościowy. Może także chronić wątrobę. Co więcej, stosowany jest w profilaktyce oraz leczeniu nowotworów. Propolis ma szerokie zastosowanie w medycynie, a przy tym, jest surowcem naturalnym, dlatego zasługuje na docenienie. 


Skup propolisu 


W Polsce funkcjonują firmy zajmujące się skupem kitu pszczelego oraz jego sprzedażą. Jedną z nich jest działająca na terenie całego kraju firma PROKIT Skup Propolisu, która zajmuje się także rozprowadzaniem propolisu na terenie Unii Europejskiej oraz jego eksportem do Rosji czy Japonii. W związku z nieocenionymi właściwościami propolisu, jak również ze względu na fakt, że z jednego ula można pozyskać rocznie jedynie ok. 100 g tego surowca,cena kitu pszczelego  jest wielokrotnie wyższa niż miodu i dochodzi w skupie nawet do 160 zł/kg. Pszczelarz, posiadający surowiec, powinien zadbać o to, aby trafił on do rzetelnej firmy, która po analizie surowego propolisu i jego klasyfikacji pod względem jakości, zapłaci cenę odpowiadającą wartości produktu. Ważne jest także, aby kupiec znajdował się pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, ponieważ gwarantuje to działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami.


Sprzedaż propolisu 


Firmy, zajmujące się skupem kitu pszczelego, następnie sprzedają go detalicznie w formie nieprzetworzonej, lub dostarczają hurtowo do firm produkujących farmaceutyki i suplementy diety. Przy kupnie warto zwrócić uwagę na pochodzenie geograficzne. Propolis europejski ma inny zapach niż na przykład południowo amerykański. Odmienny bywa też jego kolor. Różnice wynika z innych proporcji tzw. kwasów fenolowych, bo inna jest flora na tych obszarach. Niezależnie jednak od tego, propolis z różnych stron świata posiada podobne właściwości lecznicze.

Dobrze jest,kiedy firma pośrednicząca w kupnie kitu pszczelego, otrzymuje go bezpośrednio do pasieczników. Dzięki temu propolis można poddać skutecznej ocenie i segregacji jakościowej.