Jabłka to niezwykle pyszne, zdrowe i tanie owoce, które warto na stałe wprowadzić do swojego menu. Zjedzenie jednego dziennie, bardzo korzystnie wpływa na organizm, chroniąc go przed różnymi chorobami. Sortowaniem, pakowaniem i sprzedażą hurtową tych owoców zajmuje się firma Fruga z Ossówka. Proponuje ona tak wiele odmian jabłek, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto podkreślić, że są to tylko i wyłącznie owoce pochodzące z Polski!

Może coś na słodko?

Większość osób lubi słodycze, które niestety nie są zdrowe, a jedzone w nadmiarze, przyczyniają się do powstania dodatkowych kilogramów. Warto zastąpić je słodkimi, ale zdrowymi odmianami jabłek, takimi jak: Szampion, Gala, Ligol i Red Delicious, których sprzedażą zajmuje się firma Fruga. Z powyższych gatunków, największą popularnością wśród konsumentów cieszą się od lat występujące na polskim rynku Szampiony. Są to średniej lub dużej wielkości owoce, o aromatycznym i soczystym miąższu. Mają zielonożółtą skórkę z czerwonym rumieńcem. Można je przetwarzać i przechowywać.

Jonagold – słodycz i kwasowość

Jonagold to kolejna odmiana jabłek znajdująca się w sprzedaży firmy Fruga, oferującej produkty polskie dobrej jakości. Jak wygląda i jaki ma smak? –  opowiada przedstawiciel tego przedsiębiorstwa:

Jonagold to duże, prawie bez zapachu, o żółtym zabarwieniu z czerwonymi rumieńcami jabłka. Mają słodko-kwaśny smak, a miąższ biały i kruchy. Przede wszystkim doskonale smakują na surowo. Można je także stosować do sałatek, co z pewnością doda im dodatkowych walorów smakowych. Nadają się do gotowania, pieczenia, a nawet zamrażania.

Jabłka Jonagold dojrzewają zwykle pod koniec września lub w drugiej połowie października. To jedna z najpopularniejszych odmian na świecie. Łatwo tworzy mutacje, przyczyniając się do powstawania innych gatunków, takich jak: Primo czy Rubinstar.

Inne odmiany jabłek

Na rynku dostępne są rozmaite odmiany jabłek. Oprócz wyżej opisanych istnieje jeszcze mnóstwo innych gatunków tych owoców. Najbardziej rozpoznawalne to:

  • Szara Reneta – nadaje się do pieczenia ciast i na przetwory, często wykorzystywana jako farsz do dań mięsnych.

  • Gloster – jabłko o lekko soczystym, kwaskowatym miąższu, idealne, jako codzienne, drugie śniadanie.

  • Lobo – kruchy, niezbyt słodki owoc, z tendencją do odklejania się skórki.

Bez względu na to, kto, jakie smaki preferuje, zawsze warto kupować nasze rodzime owoce, od sprawdzonych dostawców. Jednym z nich jest polecana wyżej firma Fruga, oferująca krajowe jabłka w hurcie przez cały rok.