Śledzie na wigilię należą już do corocznych tradycji podobnie jak czerwony barszcz, karp, sałatka jarzynowa czy zupa grzybowa. Odpowiednio przyrządzony, przez 1939 rokiem był stałym składnikiem menu w polskich restauracjach. Jaku przystawka był podawany (razem z kawiorem czy z dodatkiem octu) również u zamożnych Polaków. Dlatego spośród 12 dań na świątecznym stole nie powinno zabraknąć tej potrawy. Oto 3 zestawy, które warto sprawdzić.

Śledzie w oleju na wigilię

Oprócz obowiązkowej sałatki na święta konieczne będzie przygotowanie śledzi wigilijnych. Potrzebne składniki to:

  • Płaty śledziowe w zalewie z oliwy: maks. 400 g,

  • Cukier puder: 2 duże łyżki,

  • Mielony cukier i goździki: po 2 łyżeczki,

  • Mielone ziele angielskie i gałka muszkatołowa: po 2 łyżeczki,

  • Fioletowe cebule: 4 sztuki,

  • Masło (ew. olej): 1 łyżka,

  • Koncentrat pomidorowy: 1 łyżka.
  • Dodatkowo przydadzą się oliwa, imbir i szczypta soli.

Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie zioła i przyprawy. Zetrzyj imbir na drobne plasterki. Dodaj do reszty i wymieszaj. Wyjmij z opakowania płaty i odcedź z zalewy. Pokrój na kawałki i zmieszaj ręcznie z resztą. Wskazówka: Aby potrawa była bardziej aromatyczna, dolej ok. 2 łyżek oliwy. Następnie przykryj spożywczą folią i odstaw do lodówki. Po 24 godzinach podsmaż na patelni cebulę. Dodaj masło i sól oraz koncentrat z pomidorów. Wymieszaj, a płaty włóż do słoika. Wcześniej przełóż je cebulką. Uzupełnij oliwą. Śledzie na święta podawaj w słoiku lub wyłożone na półmisku.

Przepis na śledzie po kaszubsku

Ciekawym przepisem na śledzie wigilijne jest wersja kaszubska. Składniki na tzw. matiasy to: filety śledziowe w słonej zalewie (5 sztuk), czerwone cebule (3 sztuki), suszone śliwki (50 g), pasteryzowany przecier pomidorowy (4 łyżki), olej roślinny (5 łyżek), winny ocet, cukier, liście laurowe (2 sztuki), gorczyca, ziele angielskie, pieprz i majeranek. Po kilkugodzinnym moczeniu i pokrojeniu płatów można przejść do wykonania śledzi po kaszubsku. W tym celu obierz i potnij na drobną kostkę lub piórka cebule. W międzyczasie rozgrzej na patelni ok. 5 łyżek oleju. Dodaj poszatkowaną cebulę i podsmaż ją tak, by się tylko zeszkliła i zmiękła. Dołóż pokrojone na paski śliwki, zioła oraz odrobinę cukru i pieprzu. Ewentualnie możesz dodać majeranek. Zmieszaj wszystko, a potem podsmaż. Dolej łyżkę octu oraz koncentrat pomidorowy. Wskazówka: Łagodniejszy smak uzyskasz, dodając trochę więcej oleju lub przecieru. Przełóż wszystko, w tym cebulę do przygotowanego wcześniej słoika. Wykładaj na przemian warzywa i płaty śledziowe. Przestudź i zakręć słoik. Umieść go w lodówce. Po upływie doby są gotowe do jedzenia. Idealne danie na święta!

Klasyczne rolmopsy z cebulą

Tradycyjne śledzie z cebulą wymagają przygotowania: solonych filetów śledziowych (1 kg) – znajdziesz je w hurtowni ryb – cebuli (ok. 400 g), świeżego soku z cytryny (maks. 80 ml), szklanki oleju (250 ml) oraz grubo mielonego pieprzu np. kolorowego (1 łyżeczka). Przemyj płaty w chłodnej wodzie. Następnie pozostaw moczące się w wodzie na min. 2 godziny. Zmień wodę, a potem osusz papierowym ręcznikiem. Pokrój drobno filety i umieść w misce. Poszatkuj cebulę w półplasterki, a potem dodaj do ryb. Dołącz resztę i przyprawy. Wymieszaj i przełóż wszystko do słoika. Zakręć i pozostaw w lodówce na 3 doby. Po tym czasie śledzie z cebulką są gotowe. Możesz je dodatkowo ozdobić np. szczypiorkiem.

Filety śledziowe mogą być z jabłkiem, rodzynkami, śliwkami, czy majonezem. Marynowane, z czosnkiem i majerankiem (po „stanisławowsku”), z pomidorami lub z ziołami, w zalewie czy musztardzie np. miodowej, podane na ostro z pieprzem i papryczką chili bądź z jogurtem z pewnością szybko znikną z wigilijnego stołu.