Popularna przekąska w postaci paluszków często wybierana jest ze względu na swoje wyjątkowe właściwości smakowe. Obecnie klienci mają do dyspozycji wiele odmian produktu, które są w stanie spełnić oczekiwania każdego smakosza. Od tych tradycyjnych solonych poprzez pikantne, aż na serowo-cebulowych kończąc. Ku uciesze sympatyków z roku na rok zestaw wyrobów się powiększa. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Garść faktów historycznych 


Paluszki przywędrowały na rynek europejski ze Stanów Zjednoczonych w okolicach 1935 roku. Wielu zawodowych piekarzy szybko zainteresowało się tym nowatorskim wyrobem. Z czasem przedsiębiorcy zaczęli opracowywać swój oryginalny przepis, który był ściśle tajny i niedostępny nieupoważnionym do tego osobom. Na samym początku, przekąska, którą znamy dzisiaj pod nazwą paluszków, wyrabiana była ręcznie i formowane w kształt precli. Metoda ta była jednak bardzo czasochłonna, co miało oczywiście bezpośrednie przełożenie na wydajność produkcyjną.

Postanowiono zatem poszukać sposobu na zautomatyzowanie całego procesu. Rozwiązanie okazało się znacznie prostsze, niż można było się tego spodziewać. Kruche ciasto przybrało kształt charakterystycznych patyczków, dzięki czemu etap produkcji został przeniesiony na taśmę i w pełni zoptymalizowany. Wyraźnie ułatwiło to oraz przyspieszyło pracę. Z czasem zaczęto wprowadzać nowe smaki i dziś na rynku znaleźć można całą ich gamę. Kształt wyrobu ze względu na przywiązanie do tradycji pozostaje taki sam, pomimo wykorzystywania coraz nowocześniejszych technologii.
Co jeszcze warto wiedzieć?

W jaki sposób produkowane są paluszki?


Ciasto drożdżowe wyrabiane jest automatycznie w walcach i mieszarkach. Następnie specjalna maszyna przez małe dziurki wyciska je na ruchomą taśmę z metalowej siatki, która przesuwa się bardzo powoli. Kolejnym krok to kąpiel w łuku sodowym. Celem takiego zabiegu jest spowodowanie, aby paluszki w procesie pieczenia nabrały nie tylko lśniącej powierzchni, ale także wyróżniały się swoim charakterystycznym kolorem i intensywnym smakiem. Następnie paluszki krojone są do dobrze wszystkim znanej postaci. Wówczas produkt zostaje przetransportowany na kolejną, poruszającą się szybciej taśmę. Sprawia to, że drobne wałeczki odsuwają się od siebie, by na końcowym etapie nie skleiły się ze sobą. Na linii produkcyjnej paluszki zostają również przyprawione. Oczywiście tradycyjnym składnikiem jest sól.

Jednakże chcąc spełnić wymagania klientów, producenci wprowadzają coraz ciekawsze smaki. W końcu wyrób trafia do pieca piekarskiego nagrzanego do temperatury 400 stopni Celsjusza. Gdy go opuszczą, są chłodzone i pakowane, aby móc dostarczyć je do konsumenta. Tradycja, smak i jakość to cele przyświecające firmie Produkcja Paluszków Monika, gdzie wszyscy zainteresowani mogą liczyć nie tylko na najlepsze ceny, ale także indywidualne podejście do każdego zlecenia. Dzięki ogromnej różnorodności asortymentowej każdy nawet najbardziej wymagający smakosz będzie w stanie znaleźć idealną propozycję dla siebie.