Rynek alkoholowy na świecie i w Polsce zalany jest różnymi piwami produkowanymi na olbrzymią skalę. Wielkie koncerny znane są przez każdego, a ich reklamy pojawiają się niemalże wszędzie. Czy oznacza to, że w branży nie ma miejsca na piwa tworzone z tradycją i według niestandardowych receptur? Sprzedawcy z marketu nocnego LIME STORE z Gryfowa Śląskiego podkreślają, że dzisiaj autentyczne piwowarstwo oparte na prawdziwej rzemieślniczej sztuce, jest coraz bardziej doceniane. Czym jest zatem piwo rzemieślnicze zwane kraftowym?

Czym różni się piwo rzemieślnicze od zwykłego?

Sprzedawcy z marketu nocnego LIME STORE, który wypełniony jest rzemieślniczymi piwami, podkreślają, że wyroby kraftowe znacznie różnią się od piw zwykłych. Ich sekret tkwi w bardziej intensywnym smaku. Jest to zaś wynik tworzenia piw rzemieślniczych w oparciu o autorskie receptury browarów, które unikają sztucznego przyśpieszania produkcji, dając piwie poleżakować. Ważne jest też stosowanie wysokiej jakości produktów, w tym naturalnego chmielu pozbawionego syntetycznych uszlachetniaczy. Nawet barwniki piw kraftowych – bo z różnych kolorów one słyną – są wykonywane z naturalnych przypraw. Takie podejście do tworzenia napoju alkoholowego niskoprocentowego powoduje, że jest on lepszy w swoim smaku. Ma on też charakterystyczny intensywny aromat.

Nie tylko sama receptura, wysokiej jakości produkty oraz złożony proces produkcyjny są ważne. Sklep całodobowy LIME STORE, który mieści się w Gryfowie Śląskim tłumaczy, że istotny jest też wygląd. Piwa kraftowe posiadają designerskie butelki oraz ciekawe etykiety, często tworzone przez artystów oraz nawiązujące do kultury staropolskiej, popkultury, natury czy też mody vintage. Nietrudno zatem dostrzec takie produkty na półkach sklepowych. Jak się okazuje, klienci chętnie wieczorami wychodzą z nocnych marketów właśnie z piwem rzemieślniczym i z ciepłą zapiekanką w dłoni – to oferuje sklep LIME STORE, który posiada bardzo szeroki asortyment. Zalicza się do niego różne napoje musujące, kawy z całego świata, smaczne przekąski, kanapki oraz wina.

Produkcja piwa rzemieślniczego w Polsce

Piwa kraftowe produkowane są nie tylko poza granicami kraju, ale także w Polsce. Wiele browarów działających na Śląsku, na Pomorzu czy też w innych regionach, tworzy wyjątkowe piwa, łącząc staropolskie tradycje z lokalnymi aromatami i smakami. Piwa kraftowe jak podkreślają znawcy z LIMA STORE, mogą zawierać w swoim składzie nektary kwiatowe, aromaty owoców, a także różnego typu miody np. cenny miód wrzosowy.

Produkcja piwa rzemieślniczego nie jest jednak łatwa. Przede wszystkim jest kilkukrotnie kosztowniejsza od przemysłowej produkcji piwa zwykłego. Jedna buteleczka piwa kraftowego, zanim pojawi się na półce sklepowej w takich miejscach jak LIME STORE, przygotowywana jest od jednego do nawet kilkunastu miesięcy. Inaczej jest w przypadku zwykłego masowo produkowanego piwa, które wypuszczane jest z zakładu produkcyjnego po około 14 dniach. Warzenie piw kraftowych to zatem trudniejszy proces, który wpływa na podwyższoną jakość produktów. Inny jest smak alkoholu, jego aromat oraz kolor.