By lokal gastronomiczny mógł funkcjonować, należy zaopatrzyć go we wszelkie konieczne meble i sprzęty. Przykładem wyposażenia są szafy i regały gastronomiczne, z umieszczonymi wewnątrz nich półkami. Produkty te różnią się od klasycznych mebli, dlatego w tym artykule przyjrzymy się im bliżej sprawdzając, w jaki sposób wykonuje się półki do szaf i regałów dla gastronomii.

Zastosowanie półek w szafach i regałach

Półki w meblach gastronomicznych znacznie ułatwiają organizację pracy. Możemy dzięki nim ułożyć wszelkie niezbędne naczynia i narzędzia w taki sposób, by sięganie po nie było znacznie mniej czasochłonne. Porządek sprawia bowiem, że każdy z pracowników zna lokalizacje poszczególnych przedmiotów, przez co nie musi tracić czasu na ich poszukiwanie. Ponadto, bez półek nie mogłyby powstać chociażby mobilne meble dla gastronomii, gdyż podczas ich przemieszczania transportowane produkty muszą być ułożone stabilnie. Z półkami spotkamy się również w szafach chłodniczych, gdzie wykorzystywane są do przechowywania produktów spożywczych. Zastosowanie to znacznie ułatwia zapoznawanie się z aktualnym stanem posiadanej żywności, dzięki czemu możemy dokupić jej dokładnie tyle, ile nam brakuje.

Wykonanie i możliwości półek

Jak większość obecnie produkowanych mebli gastronomicznych, również półki tworzone są z wykorzystaniem stali nierdzewnej. Materiał ten jest bowiem wyjątkowo wytrzymały, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie nawet ciężkiego sprzętu gastronomicznego. Warto jednak zapoznać się ze specyfikacją wybranych półek, gdyż nawet stal ma pewne ograniczenia. Korzystając z usług renomowanych producentów mebli gastronomicznych, na przykład Komat, możemy zapoznać się z możliwościami każdego oferowanego produktu, dzięki czemu wybierzemy odpowiedni do naszych zastosowań. Niewątpliwym atutem stali jest jej odporność na temperaturę i zarysowania, dlatego umieszczając naczynia na półkach nie musimy korzystać z dodatkowych podkładek. Ma to znaczenie zwłaszcza przy gorących potrawach, które postawione chociażby na drewnie mogą skutecznie je uszkodzić. Poza samym materiałem wykonania, istotne są również inne parametry instalowanych półek. Warto sprawdzić możliwość ich regulacji, co pozwala dostosowywać funkcje szaf i regałów do aktualnych potrzeb lokalu.