Mleko i produkty mleczne stanowią bardzo ważny element naszej codziennej diety. Często też nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele produktów, które spożywamy, zawiera białka mleka, choć nie są one kwalifikowane jako nabiał. Ze względu na coraz częściej występującą nietolerancję laktozy oraz alergię na białka mleka, warto wyrobić w sobie nawyk dokładnego czytania etykiet. Działa to też w drugą stronę, gdy chcemy dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Wartość odżywcza białek mleka

Białka stanowią istotny składnik mleka i zarazem czynnik decydujący o jego przydatności do spożycia i dalszego przetwórstwa. W przemyśle spożywczym wykorzystywane są w postaci specjalnych preparatów uzyskiwanych poprzez odpowiednią obróbkę. Pasteryzowane odtłuszczone mleko poddawane jest procesowi ultrafiltracji, a następnie suszeniu rozpyłowemu. Powstałe w ten sposób koncentraty białka mleka, dostarczane przez firmę Hoogwegt Poland, wykorzystywane są przez producentów żywności przede wszystkim w celu podniesienia wartości odżywczej produktów poprzez zwiększenie w nich zawartości białka.

Zapewnienie białka organizmowi wpływa natomiast korzystnie na nasze zdrowie, wiąże się bowiem z dostarczeniem aminokwasów potrzebnych do budowy tkanek oraz syntezy rozmaitych składników odżywczych. Kazeina będąca jednym z białek mleka zawiera przy tym wszystkie niezbędne, czyli egzogenne, aminokwasy, które należy dostarczać wraz z pożywieniem. Właściwości funkcjonalne koncentratów białka mleka obejmują natomiast wiązanie wody, zdolność emulgowania oraz tworzenia żeli, możliwość ubijania i tworzenia piany, lepkość, a także wysoką stabilność cieplną. Wszystko to sprawia, że preparaty te znajdują szerokie zastosowanie w branży mleczarskiej, cukierniczej i piekarniczej, mięsnej, a ponadto też w produkcji odżywek białkowych.

Produkty zawierające białko mleka

Europejskie przepisy etykietowania produktów regulują między innymi kwestie informowania o składzie. Zgodnie z nimi, jeśli żywność zawiera białka mleka, musi to zostać stosowanie opisane na etykiecie. Warto jednak wiedzieć, w wyrobach jakiego rodzaju możemy spodziewać się ich obecności. Lista ta jest dość obszerna i obejmuje przede wszystkim mleko i przetwory mleczne takie jak jogurty, kefiry, masło i margaryna, śmietana oraz sery. Oznacza to również, że produkty spożywcze powstałe z użyciem mlecznych przetworów również mogą zawierać białka mleka. Do takich zaliczymy między innymi rozmaite wypieki oraz desery.

Owoce oraz warzywa w postaci naturalnej, a także gotowanej czy konserwowej, nie zawierają mleka. Inaczej jednak będzie to wyglądało w przypadku produktów przetworzonych, takich jak zupy  i dania w proszku.  Podobnie nieprzetworzone mięso nie zawiera mleka, ale może ono znaleźć się w kiełbasach oraz pasztetach. Może znaleźć się też w niektórych gatunkach chleba. Białko mleka spotkamy ponadto we wszelkich dodatkach spożywczych takich jak kostki rosołowe czy sosy w proszku.