Kto choć raz odwiedził polskie góry, z pewnością natknął się na stragany pełne serów. Ich apetyczny zapach wypełnia lokale i ulice, a kremowy smak rozpływa się w ustach. Choć mieszkańcy Podhala słyną z produkcji różnorodnych,  smakowitych serów, na ustach wszystkich jest on – oscypek. Wszak być na wakacjach w górach i nie przywieźć do domu kilku sztuk tego przysmaku, to jak pojechać nad morze i nie zamoczyć stóp w słonej wodzie. Czym oscypek podbił nasze serca?

Historia oscypka

Produkcją oscypków zajmowali się na początku pasterze pochodzący z Bałkanów. W XIV wieku przywędrowali oni na Podhale, by wypasać swoje owce. To właśnie od nich lokalna ludność nauczyła się zasad wypasu zwierząt na górskich halach i poznała tajemnice związane przetwarzaniem owczego mleka. Bałkańscy pasterze odeszli, ale pozostawili po sobie wiele unikalnych receptur kulinarnych, w tym także przepis na oscypka. Mijały lata, a ser ten stał się towarem rozpoznawczym górskich miejscowości. Dziś tradycyjna receptura nie podlega już żadnym modyfikacjom, a jakość oscypka gwarantują nam atesty i certyfikaty.

Oscypek a gołka

Potocznie oscypkiem nazywa się wszystkie wędzone sery, które sprzedawane są na Podhalu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że najczęściej nie mamy do czynienia z tradycyjnym, oryginalnym oscypkiem, lecz popularną w Małopolsce gołką. Klasyczny oscypek wyrabiany jest w całości (lub w 60%) z mleka owczego, ma wrzecionowaty kształt, waży od 600 do 800 gramów, a długość jednej sztuki waha się od 17 do 23 centymetrów.

Skórka oscypka jest twarda, ma kolor zachodzącego słońca, wydziela intensywny, wędzony aromat i posiada zdobienie, które jest charakterystyczne dla bacówki, która go wyprodukowała. Miąższ oscypka jest elastyczny, słony i  wyraziście kremowy. Metoda produkcji gołki jest zbliżona do sposobu wytwarzania oscypka, z jedną, istotną różnicą – ser ten powstaje z mleka krowiego i występuje w wielu różnych kształtach. Nie można jednak odmówić mu smaku. Jest pyszny i świetnie komponuje się z większością dań.

Gdzie kupić świeże góralskie sery?

Chcąc spróbować oryginalnych, góralskich serów, warto skorzystać z oferty Przetwórstwa Mleka i Wyrobu Serów, którego właścicielką jest pani Jadwiga Smoleń. Znajdziemy tam nie tylko klasyczne oscypki, ale też korbacze, sery wędzone i białe. Warto podkreślić, że firma współpracuje z lokalami gastronomicznymi, dostarczając do barów i restauracji wyselekcjonowany i zawsze świeży towar. Wszystkie produkty powstają na bazie naturalnych składników i w oparciu o sprawdzone, tradycyjne receptury.