Ostatnio dużo mówiło się o pszczołach, że jeśli ich zabraknie, to będzie bardzo źle. W końcu to one zapylają kwiaty, które później owocują. Może nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak są ważne. Dlatego pasieki są mile widziane. Dobrze, jak poza sprzedawaniem produktów na bazie miodu, edukują jeszcze społeczeństwo. Gdzie zdobyć więcej informacji o pszczół i dowiedzieć się o pracy pszczelarzy?

Czego nie wiesz o pasiece?

Jeżeli chcemy dowiedzieć się, co to jest rodzina pszczela i czego potrzebuje do życia, jak rozwijają się pszczoły, czym się zajmują, jak długo żyją, w jakich ulach mieszkają i ile może ich tam żyć, to wybierz się do pasieki i doświadczonego pszczelarza. Najlepiej zobaczyć wszystko na własne oczy. PASIEKA W LIPCE Dariusz Serafiński, oferuje taką możliwość dzieciom, zapraszając ich na warsztaty, które umożliwią im poznanie życia pszczół, roślin miododajnych, poobserwować pracę pszczół przez oszklony ul, rozpoznać królową pszczół lub dotknąć trutnie, założyć odzież pszczelarza, a nawet odebrać plaster miodu czy odwirować miód, a nawet zdegustować jego różne rodzaje. To wszystko zakończone ogniskiem. Nie ma lepszego sposobu edukacji niż przez doświadczanie, a wiedza to cenna, gdyż musi urosnąć kolejne pokolenie pszczelarzy. Możliwe są także lekcje na temat pszczół, uli i miodów w szkołach.

Różne odmiany miodu

Pasieka to kraina miodu, gdzie można go nie tylko zdegustować, ale także i zakupić. Wyróżniamy wiele rodzajów miodów, przykładowo miód rzepakowy, wielokwiatowy, mniszkowy, akacjowy, lipowy, nektarowo-spadziowy, gryczany. Każdy miód jest dobry, choć różne mają właściwości i konsystencje. Wyróżniamy miód płynny – na przykład akacjowy – który nadaje się do dodawania do napojów, na przykład ciepłej rozgrzewającej zimowej lub jesiennej herbaty. Odmianą miodu w stałej konsystencji jest z kolei miód rzepakowy i mniszkowy (bardzo szybko się krystalizuje), który sprawdza się dobrze na kanapkach. Miód także różni się w smaku, aż od łagodnego (leśny), który lubią dzieci, przez uniwersalny (lipowy, wielokwiatowy), aż do ostrego (gryczany). Także jego działanie jest różnorodne. Jeżeli mamy problem z biegunkami, przyda się nam miód wrzosowy. Rozgrzeje nas z kolei miód lipowy. Tych i innych informacji można się dowiedzieć w pasiece, jednocześnie degustując różne miody i obserwując różnice między nimi. Poza miodem możemy jeszcze skosztować pyłku kwiatowego, który również pomaga na różne żołądkowe problemy. Wizyta w pasiece to kopalnia wiedzy i pysznych smaków.