Grupa producentów rolnych planuje wspólne działania, dzięki czemu zapewnia sobie lepsze wyniki, niż w sytuacji, w której rolnik działałby samodzielnie. Przedsiębiorcy uczestniczą w spotkaniach roboczych, na których omawia się problemy przyszłej grupy, a także sposób jej działania. Wówczas wybiera się najlepszą formę prawną oraz przygotowuje akt założycielski. Dowiedz się, dlaczego warto przystąpić do grupy producentów warzyw.

Podstawowe zalety uczestnictwa w grupie producentów warzyw

Zasadniczą korzyścią działania w grupie producentów warzyw jest możliwość wspólnej sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych członków. Produkcja rolna jest wówczas lepiej dostosowana do wymagań rynkowych, a grupa producentów warzyw uzyskuje zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące wyniki ekonomiczne. Istotne jest także to, że następuje poprawa efektywności gospodarowania. Rolnicy otrzymują większe dochody przez redukcję kosztów, jak również możliwość planowania i przygotowania jednorodnych partii wyrobu charakteryzującego się wysoką jakością. Ogranicza się w ten sposób liczbę pośredników. MOżna bezproblemowo dotrzeć do rynków zbytu. Producenci działający w takich grupach, mają ułatwiony kontakt z odbiorcami, którzy gotowi są zapłacić wyższą cenę. Ponadto, rolnicy mogą wspólnie przygotować właściwe partie produktów.

Należy także wspomnieć, że w grupie łatwiej jest przeprowadzić ciekawe, duże inwestycje. Przedsiębiorcom udostępnia się szkolenia, kursy, wiedzę. Mogą oni dzielić doświadczenia oraz zdobywać informacje rynkowe mające ogromny wpływ na sytuację gospodarstw rolnych. Dochodzi również do rozłożenia ryzyka pomiędzy uczestników grupy producenckiej - podkreśla specjalista reprezentujący firmę Red Plant Sp. z o. o., która zrzesza kilku producentów warzyw i owoców działających w gminie Czerwińsk nad Wisłą na Mazowszu. Razem nietrudno osiągnąć sukces.

Kto może utworzyć grupę producentów rolnych?

Zasady dotyczące tworzenia grupy producentów rolnych określone są w przepisach ustawy o grupach producentów rolnych. W związku z tym, taką organizację mogą utworzyć osoby fizyczne, jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej oraz osoby prawne. Równie istotnym warunkiem jest także prowadzenie działalności rolniczej. Grupa działa na podstawie statutu bądź umowy (akt założycielski). Ponadto, może zostać zwołana przez producentów jednego wyrobu lub grupy produktów.