Od kilku lat na rynku spożywczym funkcjonuje termin piwnej rewolucji, który stanowi wyraz zmian zachodzących w przestrzeni oczekiwań i zachowań konsumentów oraz w strukturze produkcji piwa. W znaczący sposób przeobraziła ona nie tylko funkcjonowanie browarów, ale też samą kulturę spożywania piwa. Jak piwna nowa fala dotarła do naszego kraju i czego w nim dokonała? O tym w artykule.

Czym jest piwna rewolucja?

Piwna rewolucja narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie doprowadziła do powstania licznych browarów rzemieślniczych. Punktem zapalnym było piwowarstwo domowe przywrócone do życia w USA w 1979 roku. Powstające w ten sposób rozmaite warianty piw według domowych receptur szybko zyskały zainteresowanie komercyjnych browarów i już jako licencjonowane produkty trafiły do sprzedaży. Tym samym stały się dla klientów pubów atrakcyjną alternatywą wobec jasnego lagera, czyli piwa dolnej fermentacji, produkowanego przez wielkie koncerny piwne, które do tego momentu dominowały na rynku. Lokalne zakłady piwowarskie sięgnęły po rozmaite odmiany chmielu oraz słodu, co pozwoliło im warzyć różnorodne style piwa. Nic więc dziwnego, że już jakiś czas temu piwny trend dotarł do Polski, gdzie szybko się zadomowił. Zanim bowiem rewolucja się pojawiła, nasz rodzimy rynek nie miał wiele do zaoferowania miłośnikom złocistego trunku.

Produkowane przez europejskie koncerny lagery były do siebie podobne, a do tego powstawały tanio, przy użyciu składników niskiej jakości. Piwa te tworzone były z myślą o upodobaniach masowego konsumenta, ale projektowanych przez kampanie reklamowe. Ich podstawowe cechy to niski poziom nachmielenia oraz stosunkowo wysoka zawartość alkoholu. Zmiany, jakie zaprowadziła piwna rewolucja, doprowadziły do powstania browarów niszowych takich jak Browar Ignis, które produkują piwa rzemieślnicze. Tradycyjna technologia warzenia w połączeniu z dobrej jakości chmielem oraz różnorodnymi słodami pozwala tworzyć piwa kraftowe o szerokim zakresie smaków i aromatów – często takich, które z piwem zwykle nie są kojarzone, na przykład piwo o lekkim aromacie kolendry czy czerwonych owoców pochodzącym od francuskich odmian chmielu.

Wzbogacenie rynku piwnego

To najważniejszy i ogólnie ujęty efekt, jaki przyniosła piwna rewolucja. Różnorodność smaków oraz gatunków piwa rzemieślniczego, a także zmiana modelu produkcji wpłynęła na zmianę kultury spożywania piwa, które cieszy się dzięki temu większą popularnością. Obecnie na rynku piwnym funkcjonuje kilkadziesiąt stylów piwa podzielonych według warunków fermentacji oraz użytych szczepów drożdży, chmielu lub słodów. Do najpopularniejszych należą piwa jasne Pale Ale, w tym AIPA (American India Pale Ale), APA (American Pale Ale) czy Imperial IPA (India Pale Ale). To one bowiem stanowią trzon piwnej rewolucji; około 70% rynku to właśnie wariacje Pale Ale.

Popularność piw rzemieślniczych w Polsce spowodowała powstanie liczniejszych browarów niszowych. Coraz silniejszą konkurencją dla koncernów piwnych są przede wszystkim browary regionalne. Piwa regionalne są dla lokalnych mieszkańców nie tylko powodem do dumy, ale również atrakcją przyciągającą turystów. Powstają też browary restauracyjne, gdzie piwo warzone jest w lokalach gastronomicznych oraz browary kontraktowe produkujące piwa na podstawie własnej receptury w wynajętym browarze, najczęściej regionalnym. Nie możemy zapomnieć też o browarach rzemieślniczych, które swoje wyroby oferują w niemasowej ilości.