Fasolka po bretońsku to odwieczny składnik polskich dań na obiad. Bobowata roślina doczekała się aż 400 odmian.  W suszonej postaci występuje w różnych kolorach. W jednej porcji mieści się aż 100 g wartości odżywczych. Składa się na nie białko oraz składniki odżywcze, takie jak: fosfor, wapń czy potas. Zamiast fasoli po bretońsku z puszki, lepiej użyć tej np. ze słoików. Nie masz pomysłu na główne danie? Sprawdź nasze przepisy na królewską potrawę!

Tradycyjny przepis na fasolkę po bretońsku

Standardowy przepis na fasolkę po bretońsku wykonasz z: suchej białej fasoli (500 g), wody (do gotowania i moczenia), surowego i wędzonego boczku (300 g), kiełbasy (400 g), ząbków czosnku (5 sztuk), dużej cebuli (160 g) oraz koncentratu pomidorowego (3 łyżek). Na dodatek potrzebne będą przyprawy. Użyj do tego ziela angielskiego (3 ziaren), liści laurowych (min. 2 sztuki), majeranku (1 łyżkę), szczypty soli, pieprzu oraz wędzonej i słodkiej papryki. Warzywa powinny być już obrane i umieszczone w szklance (250 ml).

Wykonanie: Namocz zimną wodą fasolkę (ok. 500 g) w misce. Pozostaw, aż napęcznieje na ok. 10 godzin. Odlej za pomocą np. sitka i umieść w garnku. Dołącz nasiona ziela angielskiego i laurowe liście i posól. Następnie posiekaj w drobną kostkę surowy wędzony boczek. Smaż na patelni przez parę minut, aż się zarumieni. Dodaj pokrojoną w większe talarki kiełbasę. Wskazówka: W przypadku niewielkiej ilości tłuszczu dolej na patelnię olej roślinny. Poszatkuj drobno cebulę i obierz, a potem pokrój w plasterki ząbki czosnku. Wszystko wrzuć do garnka i podrumień przez ok. 10 min. Potem przełóż do rondelka.

Zamieszaj wszystko np. drewnianą łyżką. Gotuj bez przykrywki przez kolejne 10 min. W międzyczasie obierz pomidory i pozbądź się niepotrzebnych części. Pokrój drobno na ćwiartki. Zamiast pełnych warzyw, możesz użyć pomidorów z puszki lub przecieru. Dorzuć je do  saganka z koncentratem (3 łyżki) i sokiem. Dodaj po łyżce majeranku, przyprawy i wędzoną słodką paprykę (ew. w proszku). Do tak przygotowanego dania możesz podać sałatkę z zielonych pomidorów

W wydaniu wegetariańskim

Fasolkę po bretońsku wege zrobisz ze składników, które w większości znajdziesz w dowolnym sklepie owocowo-warzywnym. Lista składników zawiera:

  • Białą fasolkę: 260 g (ok. 3 szklanek),

  • Cebulę: 1 sztukę,

  • Czosnek: 3 ząbki,

  • Passatę pomidorową: 1 ½ szklanki (lub 2 łyżeczki koncentratu),

  • Słodką paprykę i zmielony kminek: po 1 łyżeczce,

  • Cząber i rozdrobnioną kolendrę: po ½ łyżeczki,

  • Syrop klonowy (opcjonalnie: cukier brzozowy): maks. 2 łyżki,

  • Wędzoną paprykę: 2 łyżeczki.

Do smaku dobierz czarny lub kajeński pieprz, majeranek oraz sól. Do ozdobienia przydadzą się natka pietruszki, ziele angielskie i liście laurowe. Po moczeniu przez noc fasolki gotuj ją w garnku z wodą, aż będzie miękka. Wlej do rondla maks. 3 łyżki oliwy. Dodaj drobno pokrojoną cebulę, rozdrobniony czosnek i poczekaj, aż się zeszklą. Wrzuć resztę bez przypraw. Wymieszaj i przez moment smaż. Dołącz do tego ugotowane warzywo i passatę. Mieszaj i gotuj przez 20 min. Dopraw przyprawami i syropem klonowym. Fasolka po bretońsku dla wegetarian będzie smaczniejsza, jeśli podasz ją posypaną natką pietruszki i z chlebem np. razowym. Alternatywą może być ciecierzyca po bretońsku. Zamiast fasolki użyj ciecierzycy (1 puszki), cebuli, ząbków czosnku, przecieru pomidorowego, przypraw oraz pikantnej kiełbaski typu chorizo.