Techniki produkcji miody są dzisiaj w dużej mierze oparte o złożoną mechanizacją oraz automatyzację. Mowa między innymi o wykorzystywaniu maszyn rozlewających miód w słoje szklane. Aby jednak dojść do tego jednego z końcowych etapów produkcyjnego cyklu życia wyroby pszczelarskiej, należy zadbać o odpowiedni zbiór w pasiekach. I tam dotarła nowoczesna technologia, którą poznasz w tym artykule!

Pasieki tradycyjne? Nie! Pasieki nowoczesne!

Kiedyś pasieki były rodzinnymi biznesami, opartymi o przekazywane z pokolenia na pokolenia receptury oraz tajniki wiedzy. Obecnie pasieki powstają w coraz większej ilości miejsc, a często zakładane są przez rolników, którzy nie tylko chcą zarabiać na produkcji miodu, ale którzy wielokrotnie inwestują w ten sposób w naturalny, prawidłowy i przyśpieszony cykl zapylania kwiatów drzewek owocowych w swoich sadach. Jeśli zatem pasieki odchodzą od tradycji i stają się ustandaryzowanymi małymi, a czasem olbrzymimi „przedsiębiorstwami”, potrzebują one nowoczesnego optymalizującego produkcję sprzętu. I tak w tym obszarze wymienić można ule o specjalnych konstrukcjach. Mowa o ulach wielkopolskich, DADAT, ulach drewnianych, ulach warszawskich, czy też o ulach LANGSTROTH! Dla usprawnienia miodobrania wykorzystuje się zaś specjalne przegonki, a pszczelarz zakłada specjalistyczny dzisiaj świetnie wentylowany i chłody w upałach strój. Ważnymi elementami pasiek są również transportówki i rojnice, a także dłuta pasieczne, szczoteczki pasieczne, oraz podkurzacze. Początkujący pszczelarze zakupić mogą również zestawy startowe OPTIMA LIME.

Warto wiedzieć! W pasiekach nie może zabraknąć również pokarmu dla pszczół. Tu wykorzystywane są takie produkty, jak: Apifonda – fondant pszczeli do podkarmiania wiosennego – Sudzucker – karton 15kg; Apikand Premium ciasto - opakowanie 15kg; czy BEE FONDA. Wpływają one na stymulacje rozwoju i wzmocnienie odporności rodzin pszczelich.

Pasieka, a może zakład produkcji miodu!

Nie każda pasieka zajmuje się po zabiorze miodu dalszą produkcją. Niektóre przekazują zebrane surowce spożywcze do specjalistycznych zakładów, inne takimi zakładami są same! W nowoczesnych ośrodkach wykorzystywana jest zaś bardzo zaawansowana technologia, którą dostarcza między innymi firma PPHU NEKTARrenomowany sklep pszczelarski. To tacy dostawcy dbają o wdrażanie mechanizacji i automatyzacji przerobu miodu. Jakie maszyny są zatem wykorzystywane? Mowa o:

  • Automatycznych liniach do wirowania miodu;

  • Rozlewniach miody;

  • Etykieciarkach;

  • Destylatorach;

  • Topiarkach do wosku;

  • Stołach do odsklepiania;

  • Urządzeniach do kremowania miodu;

  • czy o dozownikach i pompach.

To dzięki nim miód jest pyszny, wysoki jakościowo, a także estetyczny wizualnie i odpowiedni w zapachu. Zautomatyzowany proces produkcji wpływa również na obniżoną cenę ostatecznego wyrobu!