to niezwykła roślina, ma ona wiele zastosowań. Z pewnością kiedyś o niej słyszałeś, a może nawet wykorzystałeś ją w leczeniu jakiegoś schorzenia. Jeżeli jednak tak nie było, w tym artykule poznasz jej niezwykłe właściwości oraz zastosowanie. Naprawdę warto zapoznać się  z nimi, gdyż może Cię nawet uchronić przed zażywaniem leków, które nie są pozbawione skutków ubocznych.

Pochodzenie jeżówki- co to za roślina?

Jeżówka (echinacea) wywodzi się z Ameryki Południowej. Jest to roślina dosyć prosta w uprawie, pięknie kwitnie. Ponadto jest odporna na mrozy, a także różnego rodzaju choroby. Jej właściwości znano już kilkanaście lat temu, mimo to jest to roślina wciąż niedoceniana. Udowodniono, że jeżówka nasila proces fagocytozy, który polega na wyłapywaniu wirusów i bakterii odpowiedzialnych za choroby. Działa także stymulująco na leukocyty, czyli białe krwinki. To one mają kluczową rolę w prawidłowym działaniu układu immunologicznego.

Właściwości jeżówki:

  • leczy opryszczkę oraz inne schorzenia skóry- dostępne są maści, które w swoim składzie zawierają wyciąg z jeżówki. Możesz stosować je na różnego rodzaju wysypki skórne (np. egzemę), w leczeniu atopowego zapalenia skóry, a także opryszczki
  •  wspomaga leczenie trądziku- jeżówka idealnie sprawdzi się w przypadku cery tłustej i mieszanej. To właśnie ten typ cery sprawia najwięcej problemów. Zastosowanie jeżówki na taką cerę pozwoli ograniczyć ilość wydzielanego sebum, działa bakteriostatycznie oraz zmniejsza ilość stanów zapalnych
  • leczenie chorób wirusowych,takich jak grypa, czy przeziębienie- w momencie, gdy czujesz, że coś Cię rozkłada bez wahania powinieneś sięgnąć po tę roślinę. Wspomoże ona organizm w walce z chorobą, dzięki czemu przejdziesz ją łagodniej i szybciej wrócisz do właściwej formy.

Kto nie może korzystać z dobroci tej rośliny?

Mimo licznych zalet i naturalnego pochodzenia  jest kilka sytuacji, w których niestety niemożliwe jest wykorzystanie jeżówki. Są to między innymi:

  • stwardnienie rozsiane
  • choroby autoimmunologiczne (hashimoto, nadczynność tarczycy, RZS)
  • dzieci w wieku do 12 lat- istnieją podejrzenia, że jeżówka może powodować alergię u takich dzieci
  • alergie, które wystąpiły w przeszłości w przypadku korzystania  z ziół 
  • okres ciąży i laktacji.
Jeżeli nie znajdujesz się w grupie osób, które nie mogą korzystać z dobroci tego zioła, koniecznie zastanów się nad wprowadzeniem go do swojego życia. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy odporność Twojego organizmu jest obniżona. Pamiętaj, aby jeżówka pochodziła od renomowanego zielarza. Tylko wtedy możesz mieć pewność jej działania.