Projekty przetargowe polegają na uszczegółowieniu projektu budowlanego, który jest nieco zbyt ogólny. Projekt przetargowy ma na celu wybór wykonawcy oraz przyspieszenie procesu inwestycyjnego. Natomiast projekty wykonawcze szczegółowo wyjaśniają wszystkie elementy, których nie ma w projekcie budowlanym. Jest to lista poleceń technicznych skierowanych do wykonawców inwestycji. Dokumenty, które są prawnie wymagane dla potrzeb wyłonienia wykonawcy to opracowanie przetargowe, czyli kosztorysy, specyfikacje i zestawienia.

Rodzaje kosztorysów – czym się różnią?

  • przedmiar robót – przedstawia wszystkie prace budowlane lub instalacyjne w porządku ich wykonania, a także fundament ustalenia cen robót i nakładów rzeczowych (nakierowuje na konkretne katalogi, z których należy skorzystać – KNR, PKZ, KNNR). Koszt usługi zostanie określony na bazie przedmiaru od potencjalnego wykonawcy.

  • kosztorys inwestorski – powstaje na podstawie przedmiaru robót, a jego celem jest przedstawienie kosztów całkowitej inwestycji ustalając koszty wszystkich etapów pracy ludzi i sprzętu oraz ceny materiałów budowlanych. Zaletą takiego kosztorysu jest wnikliwa analiza finansowa wielu budowlanych alternatyw.  

  • kosztorys ofertowy – składany przez wykonawcę na bazie dokumentacji i przedmiaru robót, jest w nim zawarta proponowana cena, za którą wykonawca jest w stanie wykonać dane roboty, zawarte w przedmiarze. Jeśli dokumentacja zostanie udostępniona wielu firmom to zaistnieje możliwość wyboru najkorzystniejszej propozycji. Ważne jest, aby pamiętać, że najtańsze wykonanie nie zawsze oznacza najlepsze. 

  • kosztorys powykonawczy – stworzony w celu wyliczenia wynagrodzenia, jeśli wystąpiły ewentualne zmiany niezależne od umowy, przedmiaru lub kosztorysu ofertowego. Wykonanie tego kosztorysu bardzo często jest zlecane, głównie przy pracach remontowych. Dzieje się tak często z powodu niedokładnych przedmiarów albo zmian dotyczących robót.

Sporządzanie kosztorysów wymaga odpowiednich kwalifikacji i wiedzy, dlatego dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług Neokon J. Seipolt, P. Wielentejczyk, z siedzibą w  Poznaniu.

Projekt montażu – zadania i zalety

Polega na analizie obliczeniowej każdego z etapów budowy oraz wyborze najlepszych rozwiązań, które skrócą pracę do minimum. Proces budowy musi być konsultowany z pracownikami. Konstrukcja podlega obliczeniom, tak aby mógł być do niej dobrany odpowiedni układ obciążeń. 

Zaletami takiego projektu jest wzrost bezpieczeństwa w czasie robót budowlanych, a także zapewnienie płynnego i szybkiego montażu konstrukcji.