Instalacje gazowe w domach jednorodzinnych są coraz popularniejsze. Ich wdrożenie nie jest trudne, a one same pozwalają na eksploatowanie C.O. czy c.w.o. niemalże bezobsługowo. Ponadto są one przyjazne środowisku, mało awaryjne i tanie.

Rodzaje instalacji gazowej w domu

W domach stosowane są najczęściej dwa typy instalacji gazowej, które wykorzystuje się na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, lub do zasilania kuchenek gazowych. Może ona mieć dwie różne formy, które związane są z postacią dostarczanego do budynku gazu. Mowa zatem o instalacjach na LPG lub też na gaz ziemny. W pierwszym przypadku mowa o gazie płynnym, który magazynowany jest w zbiorniku na zewnątrz domu. To wtedy całe przyłącze i zbiornik muszą być umieszczone tak, aby dostawca bez problemu mógł do nich dotrzeć z cysterną. Gaz ziemny zaś to rozwiązania możliwe do wykorzystania tylko wtedy, jeśli na danym osiedlu przebiega sieć instalacji gazowej, zarządzana przez dane przedsiębiorstwo energetyczne. Wtedy mowa o swoistym przyłączu, na zasadach podobnych do sieci wodno-kanalizacyjnej, czy też elektrycznej.

Za czego składa się instalacja gazowa domu?

Instalacja gazowa domu jednorodzinnego to układ przewodów, a także urządzeń prowadzonych na zewnątrz i wewnątrz budynku. Można zatem wyróżnić m.in. przyłącze poprowadzone od gazociągu lub w przypadku LPG wspomniany zbiornik; kurek główny; dopływ rozdzielny; szafkę gazową z gazomierzem; piony; przewody użytkowe skierowane do urządzeń gazowych; oraz urządzenia gazowe np. w postaci kuchenek gazowych, pojemnościowych podgrzewaczy wody na gaz, czy różnego rodzaju kotłów – np. kondensacyjnych, które są bardzo energooszczędne, proekologiczne i funkcjonalne. Pamiętaj również o tym, że na instalację gazową mogą składać się liczne systemy pomiarowe oraz czujniki, a także komponenty wdrożonego rozwiązania automatyzacji budynku SmartDom. Zapomnieć nie można również o kotłowniach gazowych z odpowiednią kubaturą, czy też z odpowiednimi otworami nawiewnymi. Sposoby wykonywania instalacji gazowych w domach, są restrykcyjnie wskazywane poprzez szereg unormowań, za którymi muszą podążać instalatorzy.

Od pozwolenia po pierwszy rozruch

Tworzenie instalacji gazowej w domu to bardzo złożone działanie, które rozpoczyna się od szczegółowego zaprojektowania. Tym zajmuje się odpowiednie biuro architektoniczne, lub też pracownia instalatorska o specjalnych uprawnianiach. Po zaprojektowaniu ważne są również konsultacje z zakładem gazowym, oraz pozyskanie pozwoleń na budowę. Jeśli wszystkie sprawy administracyjne zostaną wypełnione pomyślnie, dochodzi do montażu instalacji. Tym zajmują się takie zakłady, jak Viptech Instalacje Gazowe i Sprzedaż Zbiorników Gazowych które muszą także zająć się kwestią kalibracji oraz pełnego pierwszego rozruchu. Pamiętać należy bowiem o najwyższym poziomie bezpieczeństwa i o energooszczędności. Dobry instalator pozwoli uzyskać optymalizacje zarówno kosztorysu samej instalacji, jak i też późniejszych kosztów eksploatowania. 

Kompleksowe usługi firmy Viptech

Viptech to firma specjalizująca się w kompleksowych instalacjach gazowych oraz sprzedaży zbiorników na gaz. Oferta firmy obejmuje wykonanie instalacji, montaż zbiorników oraz ich napełnienie. Viptech oferuje również usługi gazownicze, modernizację i wymianę instalacji gazowych, a także ogrzewanie gazowe. W ofercie znajdują się różne pojemności zbiorników na gaz, począwszy od 2700l do 9200l. Firma zapewnia profesjonalny montaż, serwis oraz transport zbiorników na gaz, a jej usługi cieszą się dużym uznaniem wśród klientów.