Infrastruktura drogowa w naszym kraju rozwija się dość dynamicznie, jednakże wciąż mamy jej wiele do zarzucenia. Często w przypadku wsi lub mniejszych miast wiele dróg nie jest jeszcze wyrównanych i pokrytych asfaltem, w wyniku czego jazda samochodem po pełnej kolein nawierzchni jest niezbyt komfortowa i bezpieczna. Sam proces budowania drogi również nie jest jednak prosty – szczególnie w przypadku dużych inwestycji, takich, jak autostrady. Jak wygląda wówczas przebieg prac? Kto się tym zajmuje?

Przed rozpoczęciem prac

Sama koncepcja powstaje w jednostce administracyjnej, która zarządza inwestycjami na danym terenie – zwykle jest to Urząd Miasta. Wówczas ogłaszany jest przetarg na wykonawców. Budową dróg zajmują się doświadczone firmy budowlane, posiadające odpowiedni sprzęt i wykwalifikowanych pracowników. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest firma Spec Dróg z Krakowa. Po wyborze wykonawców, rozpoczynają się narady, dotyczące spraw technicznych różnego rodzaju. Tylko szczegółowe ustalenia wszelkich parametrów pozwalają na stworzenie realnego projektu danej inwestycji i uzyskanie zgody na jej przeprowadzenie.

Etapy budowy drogi

Sposób wykonania drogi oczywiście jest różny w zależności od specyfiki czy przeznaczenia nawierzchni, jednakże opiera się na podobnym schemacie. Prace rozpoczynają się od właściwego przygotowania gruntu. Usuwana jest warstwa humusu lub pozostałości po starej nawierzchni. Teren jest wyrównywany pod kątem ustalonego kształtu. Następnie za pomocą m.in. mieszanki betonowej, specjaliści z firmy budowlanej tworzą korpus drogi. Bardzo ważne jest staranne wymieszanie gruntu, a potem zagęszczenie go, gdyż ma to duży wpływ na końcowy efekt prac. Istotne jest również działanie zgodnie z kolejnością oraz z czasem. Każde opóźnienia wpływają na ostateczną funkcjonalność całej konstrukcji. 

Warstwa stabilizacyjna powinna być pielęgnowana wodą przez tydzień. W tym czasie droga nie może być poddawana nadmiernym obciążeniom. Końcowym etapem budowy drogi jest wykonanie warstwy ścieralnej, której właściwości wpływają zarówno na trwałość konstrukcji, jak i bezpieczeństwo jej użytkowników – może posiadać mniejszą lub większą odporność na warunki pogodowe czy też optymalizować stopień przyczepności. W naszym kraju na warstwę ścieralną zwykle składają się masy bitumiczne, rzadziej kostka brukowa lub betonowa.

Oferta firmy Spec Dróg

Firma Spec Dróg działa na rynku robót drogowych od 1996 roku. Specjalizuje się w odtworzeniach nawierzchni asfaltowych, remontach cząstkowych, frezowaniu nawierzchni, asfaltowaniu przekopów po pracach instalacyjnych. Realizuje wszystkie etapy prac związane z przygotowaniem i prowadzeniem remontów lub budowy dróg. Dysponuje specjalistycznym sprzętem do realizacji trwałych nawierzchni asfaltowych. Prowadzi roboty drogowe na terenie Krakowa oraz całej małopolski.