Dwie kluczowe i pierwsze decyzje, jakie należy podjąć, decydując się na budowę domu to wybór działki oraz wybór projektu domu. O ile o wyborze działki decyduje zwykle jej położenie, uzbrojenie, bliskość pracy i terenów rekreacyjnych o tyle wybierając projekt, kierujemy się przede wszystkim wyglądem przyszłego domu. Dlaczego w momencie wybierania projektu warto zdecydować się na projekt indywidualny a nie gotowy? Podpowiadamy poniżej.

Różnice pomiędzy projektem indywidualnym a gotowym

Projekt gotowy można kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze, ale jest to tylko pozorna oszczędność kosztów i czasu przy bardzo dużej inwestycji. Ponadto, projekt gotowy mamy dostępny od ręki, natomiast na indywidualny trzeba nieco poczekać. Nie sposób nie wspomnieć, że projekt gotowy to tylko część dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia budowy. Aby uzyskać pozwolenie na budowę, projekt gotowy należy dostosować do warunków miejscowych, wykonać projekt zagospodarowania wraz z projektami przyłączy i urządzeń. Specjaliści zwracają uwagę, że budowa domu to skomplikowany proces, w którym należy uwzględnić wiele zmiennych. 

Pracownia Projektowa Jolanta Kukowiecka-Strzelec specjalizuje się w usługach projektowych. Wykonuje projekty budowlane dla obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej, w tym jedno- i wielorodzinnych. Projektuje także obiekty gospodarcze, przemysłowe oraz lokale usługowe. Zapewnia wsparcie techniczne przy doborze projektu, pomoc w uzyskaniu wszelkich niezbędnych uzgodnień związanych z procesem inwestycyjnym, nadzór budowlany (kierownik budowy, inspektor nadzoru), świadectwa energetyczne, oceny stanu technicznego i opinie techniczne oraz przygotowanie wizualizacji 3D.

Zalety indywidualnych projektów domów

  1.  Zamawiając indywidualny projekt domu mamy absolutną pewność, że architekt uwzględni w nim wszystkie potrzeby naszej rodziny. Oczywiście, będzie to wymagało poświęcenia czasu na omówienie ich z projektantem, ale biorąc pod uwagę późniejszy komfort mieszkania, jest to inwestycja, która się opłaca.

  2. Projektując dom pod indywidualne zamówienie, architekt bez problemu dopasuje go do każdej działki. Uwzględni zarówno kształt działki, plan zagospodarowania, jak  i ewentualną konieczność zamontowania przydomowej oczyszczalni ścieków lub wolnostojącego zbiornika na gaz.

  3.  Dzięki temu, że inwestycja będzie projektowana od podstaw, unikniemy mało profesjonalnych przeróbek projektu. Kupując gotowy plan, należy liczyć się z tym, że nie będzie on dopasowany. Oczywiście, w ramach adaptacji można nanosić niektóre zmiany w projekcie gotowym, ale trzeba pamiętać, że  każda zmiana kosztuje i powoduje pogorszenie czytelności dokumentacji, a także konieczność wprowadzenia zmian we wszystkich branżach projektu i na takie zmiany obowiązkowo należy uzyskać zgodę autorów projektu gotowego. Skutkuje to często tym, że wykonawca próbuje dopasować rozwiązania ale niestety, często bierze pod uwagę tylko swoją wygodę, a nie późniejszą funkcjonalność domu.

  4.  Ściśle współpracując z architektem przy projektowaniu domu mamy wpływ nie tylko na wygląd, funkcjonalność i rozkład pomieszczeń, ale również na materiały, z jakich chcemy wybudować dom. Jest to szczególnie ważne, ponieważ obecnie, na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań, których zastosowanie w przyszłości nie tylko obniży rachunki za ogrzewanie, ale również zmniejszy emisyjność.