W dzisiejszych czasach podczas budowania domu nie można zapomnieć o zaprojektowaniu instalacji elektrycznej, wodnej, czy kanalizacyjnej. Późniejszy komfort i bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznej związane jest zarówno z prawidłowym zaprojektowaniem instalacji oraz właściwym jej zamontowaniem. Od specjalisty z firmy Eldam dowiemy się, jak wygląda prawidłowy montaż instalacji elektrycznej w domu.

Schemat instalacji elektrycznej

Zanim możliwe będzie zamontowanie instalacji elektrycznej w domu, konieczne jest wykonanie jej prawidłowego schematu. Tym zadaniem od początku powinni zajmować się fachowcy, którzy doskonale wiedzą, jak zaprojektować i zainstalować przewody elektryczne.

Prawidłowy schemat instalacji elektrycznej jest podstawą do dalszych prac. W schemacie zawarte są wszelkie wytyczne związane z poszczególnymi elementami instalacji. Elektrycy z firmy Eldam wykonują obliczenia i szacunki umożliwiające dokładne rozłożenie układu elektrycznego, a także określenie ilości i rozmieszczenie punktów elektrycznych oraz dobór właściwych materiałów do montażu instalacji.

Wymienione kryteria muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań klienta, dlatego schemat instalacji elektrycznej wykonywany jest po rozplanowaniu układu pomieszczeń w nowym domu. Warto mieć na uwadze to, że w kuchni lub w łazience zapotrzebowanie na gniazda elektryczne może być większe niż w innych pomieszczeniach.

Sposoby montażu instalacji elektrycznej

W domowych instalacjach elektrycznych zwykle wykorzystywane są płaskie przewody. W trakcie montażu umieszcza się je we wcześniej wykonanych płaskich bruzdach w tynku, a do ich montażu używa się tworzyw sztucznych. W sytuacji, gdy instalowane są przewody pięciożyłowe, wówczas stosuje się aluminiowe blaszki, które są stabilniejsze niż tworzywo sztuczne.

Innym rodzajem montażu przewodów elektrycznych jest umieszczenie kabli w specjalnych peszlach. Peszle to elastyczne rurki z tworzywa sztucznego. Mocuje się je w głębszych szczelinach ściennych. Należy jednak mieć na uwadze, że ten sposób wymaga większego nakładu finansowego, a także jest bardziej pracochłonny.

Układ instalacji elektrycznej

Montując instalację elektryczną w domu należy zachować odpowiednie, bezpieczne odległości kabli od krawędzi drzwi i okien. Ważne jest, aby instalacja elektryczna była montowana tylko poziomo i pionowo. Nigdy nie powinno instalować się przewodów elektrycznych skośnie. Poza tym przewody muszą być prowadzone od gniazda do gniazda. Takie postępowanie zapewni właściwy, bezproblemowy i bezpieczny przepływ prądu. Często stosuje się układ pierścieniowy polegający na tym, że jego obwód tworzy zamkniętą pętlę, która zapewnia ciągłość przepływu energii elektrycznej.

W większych obiektach stosuje się zasilanie gniazd z dwóch oddzielnych obwodów. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że w przypadku wyłączenia lub awarii jednego obwodu urządzenia mogą dalej pracować, czerpiąc energię z drugiego obwodu.

Przewody elektryczne łączy się za pomocą puszek elektrycznych oraz złączek. Kabli nie powinno łączyć się ze sobą poprzez skręcanie żyłek, ponieważ może to być niebezpieczne. W celach bezpieczeństwa należy pamiętać, że instalacja elektryczna musi być ulokowana wyżej niż rury wodociągowe i kanalizacyjne, co zapobiegnie zalaniu instalacji elektrycznej, w przypadku awarii wymienionych instalacji.

Specjalista elektryk

Firma Eldam to usługodawca związany z szeroko pojętą branżą instalacji elektrycznych i systemów zabezpieczeń. W ofercie firmy znajdują się zarówno instalacje elektryczne, jak i alarmowe, a także monitoring CCTV. Klienci mogą również skorzystać z usług związanych z instalacjami antenowymi, domofonami oraz sieciami telewizyjnymi. Eldam zajmuje się także inteligentnymi instalacjami, oferując możliwość stworzenia inteligentnego domu. Firma wykonuje także prace związane z montażem rozdzielni elektrycznych oraz systemami przeciwpożarowymi.