Branża budowlana jest ściśle powiązana z branżą geologiczną. Wiele inwestycji bowiem nie mogłoby zostać zrealizowanych, gdyby nie odpowiednie przygotowanie podłoża, na przykład poprzez jego wzmocnienie. Temu służą między innymi kotwy gruntowe, wśród których wyróżnia się kilka ich rodzajów. Właściwe ich wykonanie gwarantuje prawidłowe przenoszenie obciążenia i znaczne zmniejszenie ryzyka zawalenia się obiektu, także w trakcie jego wznoszenia.

Funkcja kotew gruntowych

Tymi mianem określa się elementy konstrukcyjne stałe bądź tymczasowe, które mają za zadanie przenosić siły rozciągające, oddziałujące na obiekt budowlany, na nośną warstwę gruntu. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest wykonanie betonowego fundamentu i nadają się przede wszystkim do gruntów ziarnistych typu piaski, gliny oraz iły. Odpowiednio dobrane oraz wykonane kotwy, na przykład przez firmę Geotest, mogą z powodzeniem zabezpieczać zarówno obiekty stałe, jak i tymczasowe. Mowa na przykład o ścianach oporowych, masztach, wiatach, halach przemysłowych. Ponadto nadają się do stabilizacji skarp oraz zboczy na działkach, na których mają powstać, chociażby domy jednorodzinne.

Konstrukcja kotew gruntowych

Bez względu na rodzaju, każda składa się z głowicy, odcinka cięgna oraz buławy. Poza podziałem ze względu na czas użytkowania – tymczasowe do dwóch lat oraz stałe powyżej dwóch lat – wyróżnia się kilka ich typów pod kątem konstrukcji. I tak można mówić o kotwach prętowych, a także linowych (splotowych). W przypadku pierwszych cięgno ma przekrój rurowy, a na jego powierzchni znajduje się żebrowanie, nazywane również gwintowaniem. Drugie zaś cechują się elastycznością wraz ze znaczną długością, dzięki konstrukcji składającej się ze splecionych ze sobą drutów o średnicy 5 do 7 mm. Obydwa rodzaje kotew gruntowych są wykonywane ze stali, która zostaje zabezpieczona przed korozją. O sposobie kotwienia podłoża decydują geolodzy, którzy wcześniej zapoznają się z typem obiektu, jak również przeprowadzają badania gruntu na działce.

Przebieg stabilizacji terenu

Zamocowanie komponentów wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, czyli wiertnic. Stąd też zajmują się tym z reguły firmy specjalizujące się w pracach geologiczno-inżynieryjnych. Cały proces rozpoczyna się od wykonania otworu o średnicy kilkunastu centymetrów w gruncie na wymaganą głębokość. Następnie wypełnia się go wlewką z zaczynu cementowego i wprowadza cięgno kotwy wraz z uzupełnieniem zaczynu. Po odczekaniu kilku godzin można przystąpić do formowania buławy poprzez iniekcję. Jest ona tworzona w gruncie nośnym, dzięki czemu może swobodnie przenosić wszelkie obciążenia. Coraz popularniejsze stają się również kotwy samowiercące, które są znacznie szybsze i tańsze w wykonaniu.