Drzwi pozwalają na komfortowe przedostanie się do wnętrza domu, stanowiąc jednocześnie zabezpieczenie przed wpuszczeniem do środka osób niepowołanych. Powinny zapewniać odpowiedni komfort termiczny poprzez właściwy współczynnik przenikania ciepła. Niezwykle ważny jest poprawny montaż drzwi. W jaki sposób prace w tym zakresie wykonują specjaliści oraz czym kierować się przy wyborze skrzydła wejściowego?

Jakie powinny być drzwi wejściowe do domu?

Przy zakupie drzwi wejściowych należy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Jedną z właściwości, która ma kluczowe znaczenie przy doborze odpowiedniego skrzydła, jest współczynnik przenikania ciepła. W przypadku drzwi wejściowych wysokiej klasy osiąga on w tym zakresie wartości na poziomie 0,5 do 1,1 Ud. Oprócz wspomnianego współczynnika, sprawdźmy również możliwości skrzydła związane z tłumieniem hałasów dobiegających z zewnątrz. Optymalna izolacja akustyczna wynosi w tym wypadku od 32 do 40 dB, stanowiąc skuteczną zaporę przed nadmiarem dźwięków przedostających się do wnętrz.

Drzwi wejściowe dopasowuje się również pod względem ich rozmiarów. Ważne, by były one odpowiednio szerokie, a także wysokie. Dzięki temu przedostanie się do środka domu pozostanie komfortowe nawet dla użytkowników o sporym wzroście. Minimalną wysokość drzwi wejściowych określa się najczęściej jako 200 cm. Dopiero po spełnieniu kluczowych parametrów technicznych zwróćmy uwagę na wygląd skrzydła. Estetyka nierzadko nie łączy się bowiem z właściwą izolacyjnością termiczną i akustyczną drzwi zewnętrznych.

W jaki sposób montuje się drzwi wejściowe?

Wspomniane wyżej parametry skrzydeł zastosowanych jako wejściowe w domach jednorodzinnych zostaną uzyskane jedynie wtedy, gdy drzwi będą odpowiednio zamontowane w budynku. Prace w tym zakresie rozpoczynają się od instalacji ościeżnicy. Jest to specjalna rama, do której za pomocą zawiasów przymocowuje się drzwi. Musi być ona stabilna i unieruchomiona w otworze drzwiowym. Przekłada się to na konkretne parametry skrzydła wejściowego w budynku.

Fachowym montażem drzwi zajmuje się firma Okno-Profil s.c., która wykonuje także odpowiednią ich termoizolację. Po ukończeniu prac w tym zakresie następuje założenie progu, który jest estetycznym elementem wykończenia otworu drzwiowego i jednocześnie stabilizuje całą konstrukcję. W przypadku montażu drzwi wejściowych w domu jednorodzinnym bardzo ważna jest dokładność w działaniach. Precyzja i właściwe wypoziomowanie skrzydła i ościeżnicy ma wpływ na izolacyjność termiczną oraz akustyczną drzwi, dlatego ich zamontowanie powinniśmy zlecić doświadczonym fachowcom.