Ogród jest wyjątkowym miejscem, stanowiącym dopełnienie każdego domu. Jednak jeśli planujemy założyć nasz własny, zielony zakątek powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które sprawią, że będzie nie tylko piękny, ale też praktyczny. Tutaj znaczenie ma przede wszystkim funkcja ogrodu – czy ma to być miejsce do spotkań ze znajomymi, uprawiania aktywności fizycznej czy ozdoba posesji? Co wziąć pod uwagę planując ogród?

Po pierwsze – projekt

To zdecydowanie najważniejszy oraz podstawowy etap, którego nie można pominąć. Chociaż ogród ma być ładny i stanowić pewnego rodzaju ozdobę dla domu, nie można urządzić go, zwracając uwagę jedynie na aspekty wizualne. Otóż każda roślina ma swoje wymagania, zarówno w kwestii warunków rozwoju, jak i pielęgnacji. Projekt pozwoli nam uniknąć chaosu oraz nieprzemyślanego sadzenia. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz ogród będzie spójny, pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym, wykonanie takiego projektu powinniśmy zlecić profesjonalistom. Warto jednak pomyśleć o rozwiązaniu praktycznym i znaleźć firmę taką jak Pracownia Architektury Krajobrazu 360° Zieleni, która wykona dla nas nie tylko projekt ogrodu, ale też zapewni nadzór autorski nad jego realizacją.

Po drugie – prace ziemne

Czasami zdarza się, że, aby posiadać piękny ogród, nie wystarczy posadzić kilku roślin. Na to jak ukształtowany jest teren, czy też jaki rodzaj gleby znajduje się na naszej działce, nie mamy wpływu. Jednak zlecając odpowiednie prace ziemne, bardzo łatwo możemy przystosować teren do wykonania naszego wymarzonego ogrodu. Najczęściej konieczne jest wyrównanie działki, a także oczyszczenie jej z wszelkiego rodzaju śmieci, pozostałości po budowie oraz uciążliwych chwastów. Natomiast niektórzy korzystają z usług koparki, żeby wykonać ozdobne oczko wodne lub skarpę. Warto także pamiętać o wykonaniu odwodnień, szczególnie jeśli działka znajduje się na wypłaszczeniu, gdzie zalega woda.  

Po trzecie – zagospodarowanie terenu

Ostatnim etapem jest oczywiście przejście do faktycznej aranżacji ogrodu, a więc budowa tzw. małej architektury, czyli altany, tarasu bądź huśtawki oraz sadzenie kwiatów, krzewów i innych roślin. Oprócz tego wykonuje się utwardzone ścieżki w postaci klasycznych brukowanych alejek, nowoczesnych płyt lub w innej, dowolnej formie, które prowadzą do poszczególnych części ogrodu. Prace te, tak w zasadzie, obejmują głównie realizację wcześniej przygotowanego projektu. Jeśli ogród ma być jeszcze bardziej przytulny i klimatyczny, doskonale sprawdzą się ładne, a jednocześnie wygodne meble ogrodowe, ozdobne oświetlenie w postaci lampionów czy lampek i inne dekoracje. 

Oferta Pracowni Architektury Krajobrazu 360° Zieleni

Pracownia Architektury Krajobrazu 360° Zieleni powstała z pasji do projektowania terenów zielonych. Jej założycielka, Magdalena Ancińska, zajmuje się tworzeniem niepowtarzalnych projektów dla prywatnych osób, firm i instytucji od ponad dziesięciu lat. Pracownia oferuje projektowanie terenów zielonych, takich jak przydomowe ogrody, ogrody firmowe, parki oraz zielone dachy i ściany. W każdym zleceniu angażuje się w pełni, wprowadzając swoje pomysły i dbając o estetykę oraz funkcjonalność terenów zielonych.