Transparentne i zaciemniające rolety rzymskie cieszą się sporym powodzeniem. Są łatwą w montażu i estetyczną alternatywą dla klasycznych zasłon i firanek. Chętnie kupowane są także dekoracyjne rolety austriackie. Obie wersje dostępne w ofercie firmy JanSen, producenta rolet, żaluzji i moskitier, bywają ze sobą mylone. Warto zatem poznać najważniejsze różnice pomiędzy tymi osłonami okiennymi.

Jak wyglądają rzymskie rolety do okien?

Rolety rzymskie nie zwijają się przy górnej krawędzi okna tak jak zwykłe przesłony. Zamiast tego składają się tworząc estetyczne, regularne fałdy nachodzące na siebie. Dzięki temu można z łatwością dopasować je do klasycznych i nowoczesnych aranżacji pomieszczeń. Rzymskie osłony okienne przeważnie są wyposażone w poziome fiszbiny ułatwiające składanie materiału. Istnieją też wersje bez fiszbin, są rzadsze i stosuje się je w małych i wąskich oknach. Rolety wykonane z ciężkich tkanin są obsługiwane przez mechanizm łańcuszkowy. W lżejszych odmianach, po prawej lub po lewej stronie osłony montuje się systemy zintegrowanych sznurków.

Opisywane rolety wewnętrzne to użytkowe akcesoria dzielące się na wersje transparentne i zaciemniające. Pierwsze zasłaniają widok z okna, lecz przepuszczają część światła słonecznego. Produkuje się je z lekkich tkanin, woalu, żorżety, organzy. Odmiany zaciemniające niemal całkowicie blokują światło. Powstają z wełny, bawełny, lnu, żakardu i materiałów syntetycznych, głównie poliestru i  poliamidu. Warto wiedzieć, że rolety rzymskie montuje się na trzy sposoby. Bezinwazyjnie do ramy okiennej, specjalnymi uchwytami lub taśmami i listwami, do których materiał jest przyczepiany na rzepy. Można też inwazyjnie przytwierdzić osłony do ściany i sufitu albo też zamocować na karniszach.

Dekoracyjne austriackie rolety materiałowe

Austriackie rolety do okien to przede wszystkim akcesoria dekoracyjne. Ich zadaniem jest podkreślanie i dopełnianie aranżacji pomieszczenia. Od rzymskich różnią się też wyglądem. Podczas zwijania łańcuszkami lub sznurkami materiał drapuje się na całej długości. Powstaje ozdobna kurtyna złożona z poziomych fal. Kolejną różnicę pomiędzy modelami opisuje pracownik firmy JanSen produkującej rolety, żaluzje fasadowe i markizy. Specjalista wskazuje, że:

- Montaż rolet austriackich w odróżnieniu od rzymskich nie odbywa się przy pomocy kraniszy. Przesłony umieszcza się bezinwazyjnie na ramie okiennej lub mocuje do ściany albo sufitu. Najlepiej wyglądają, gdy zakrywają całą wnękę okienną.
Rolety austriackie powstają z tych samych materiałów, co rzymskie, lecz mają nieco inne zastosowanie i design.