Firmy zajmujące się produkcją prefabrykatów metalowych – stalowych i aluminiowych – osiągają obecnie olbrzymie rynkowe sukcesy. Dzieje się tak dzięki coraz większemu udziałowi lekkich i ciężkich konstrukcji stalowych oraz metalowych w budownictwie. Z metalu powstają coraz to bardziej zaawansowane technologicznie obiekty energetyczne i komunikacyjne, od gazociągów począwszy, na stacjach GSM kończąc. Z konstrukcji stalowych tworzone są też hale magazynowe, pasaże handlowe, obiekty sportowe, a także wiaty. Dużo inwestycji dotyczy prefabrykowania prostych do montażu i wykończenia szybów windowych.

Szyby windowe w konstrukcjach stalowych

Szyby windowe w konstrukcjach stalowych powstają zarówno w obiektach nowo budowanych odchodzących od szybów murowanych, jak i w budynkach modernizowanych – takich, które przystosowuje się do technologii dźwigów osobowych. Szyby można przy tym wykonywać zarówno wewnątrz obiektów, jak i poza nimi przy elewacjach. Obecnie tworzy się je z wysokiej klasy stali węglowej oraz nierdzewnej. Dzięki temu są one bardzo żywotne, odporne na wodę i wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, a także na promieniowanie UV. Są one też przygotowywane w standardach antywłamaniowych oraz w odpowiednich klasach ognioodporności.

Bezsprzecznie stalowe szyby windowe  muszą być też izolowane akustycznie. Jeśli chodzi zaś o wykończenie, gwarantuje ono niebywale ciekawy efekt. Stosowane są m.in. przeszklenia (szyby panoramiczne) oraz modne blachy ażurowe dekoracyjne. Surowsze wersje zabudowywane są zaś panelami kratowymi. Słupy stalowe malowane są według potrzeb klienta. Producenci przedstawiają zamawiającym katalogi kolorów RAL do malowania proszkowego. 

Opłacalność inwestycji w szyby windowe ze stali

Dlaczego inwestycja w szyby windowe stalowe jest tak opłacalna? Oprócz wysokich parametrów technicznych wspomnieć należy o niemalże nieograniczonych możliwościach projektowych. Takie szyby świetnie sprawdzają się w każdym obiekcie, również w budynkach z utrudnionym dostępem. Ponadto inwestycja pozwala ograniczyć koszty i czas realizacji.

Przeprowadza się ją bowiem w dwóch etapach:

  • projektowania i prefabrykacji w zakładzie metaloplastycznym,
  • montażu poprzez skręcanie gotowych ram oraz wykańczaniu z dostarczonych materiałów.

Pomiar, projekt, prefabrykacja i montaż

Etapami tworzenia szybów windowych w konstrukcjach stalowych na indywidualne zlecenie, są:

  • wykonanie przez zakład produkcji prefabrykatów stalowych odpowiednich pomiarów budynku, zapoznanie się z jego warunkami technicznymi, świadectwami energetycznymi, standardami ochrony przeciwpożarowej czy planem zagospodarowania przestrzennego,
  • przygotowanie koncepcji szybu windowego, a po akceptacji klienta stworzenie projektu obliczeniowego, rysunkowego, opisowego oraz technicznego i wykonawczego, przejście przez procedury administracyjne (zgłoszenie budowy lub pozwolenie na budowę),
  • wyznaczenie etapów procesów prefabrykacyjnych i wytworzenie odpowiednich części stalowych do stworzenia szybu windowego, kontrola jakości oraz testy wytrzymałościowe, odbiór prefabrykatu po produkcji,
  • transport prefabrykatów oraz ich skręcenie na placu budowy/wewnątrz budynku, profesjonalny montaż, testy jakościowe oraz odbiór konstrukcji wraz z przekazaniem pełnej dokumentacji projektowo-wykonawczej,
  • wyznaczenie harmonogramów okresowych konserwacji i przeglądów niebywale istotnych m.in. dla bezpieczeństwa eksploatacji szybu.

Komu zlecić budowę szybu windowego?

Szyby windowe tworzą szeroko wyspecjalizowane zakłady metaloplastyki, które zatrudniają konstruktorów i doświadczonych inżynierów. To oni tworzą indywidualne projekty prefabrykatów, które zamawiają ekipy budowlane, biura architektoniczne, zarządy wspólnot mieszkaniowych, a także hoteli, szpitali czy szkół. Najlepsze zakłady takie jak WAPO TECH obsługują również inwestycje podmiotów publicznych i osób indywidualnych. Podkreślić bowiem warto, że szyby windowe lub szyby dla schodów (również w konstrukcji stalowej) zamawiane są np. dla domów z osobnymi wejściami do mieszkań na wyższych kondygnacjach czy poddaszach.