W temacie piaskowania betonu trzeba przede wszystkim wiedzieć, że jest to stosunkowo często przeprowadzana czynność. Co więcej, piaskowanie betonu stanowi jeden z najbardziej popularnych rodzajów piaskowania, które to samo w sobie może być wykorzystywane do licznych innych celów. W poniższym wpisie przedstawiamy związane z tym najbardziej przydatne informacje.

Podstawy

Na początek, dobrze będzie sobie wyjaśnić, na czym tak naprawdę polega piaskowanie oraz czym jest. Tutaj, wiedzieć trzeba przede wszystkim o tym, że piaskowanie jest procesem wykorzystywanym w głównej mierze do czyszczenia zróżnicowanych powierzchni. Jednakże, w przypadku piaskowania betonu mamy do czynienia z nieco inną sytuacją. W przypadku piaskowania do betonu mowa jest o procesie technologicznym charakteryzującym się wykorzystywaniem specjalistycznych narzędzi oraz ścierniwa, które to zostaje wyrzucone poprzez wykorzystywanie rozwiązań w postaci sprężonego powietrza lub cieczy. Co więcej, dobrze wiedzieć tutaj także to, że piaskowanie betonu wykorzystuje także element w postaci czyściwa, który to stanowi piasek szklarski lub kwarcowy. To jednak nie wszystko.

Oprócz wspomnianych powyżej informacji, z pewnością zainteresuje Was także to, jak przebiega samo piaskowanie betonu. Warto tutaj od razu wspomnieć, że tego rodzaju piaskowanie nie należy do zbyt skomplikowanych czynności. Mimo to, w przypadku piaskowania betonu do czynienia mamy w głównej mierze z trzema etapami. W trakcie pierwszego etapu dochodzi do usunięcia starych powłok, a także ewentualnych zanieczyszczeń z powierzchni betonu. Po skończeniu tej czynności, przychodzi czas na ujednolicenie otrzymanej powierzchni oraz nadanie jej chropowatej struktury. Efekt końcowy wynikający z piaskowania betonu sprawia, że mamy do czynienia z równą powierzchnią, która to jest gotowa do kolejnych ewentualnych obróbek. Beton staje się szorstki, a także pozwala na lepszą przyczepność np. farby.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

W temacie piaskowania betonu dobrze będzie wspomnieć jeszcze o co najmniej kilku kwestiach. Zanim jednak to zrobimy, pragniemy zaznaczyć, że poszczególne związane z tym informacje udało nam się uzyskać dzięki konsultacji ze specjalistami z firmy Wojciecha Władyki zajmującej się między innymi świadczeniem usług związanych z piaskowaniem, w tym oczywiście także z piaskowaniem betonu. Tak więc, w tym temacie dobrze będzie wspomnieć także o tym, że zalety piaskowania betonu pozwalają na wykorzystywanie tego rodzaju rozwiązania także w przypadku renowacji starych ścian czy też murów. Z innych informacji, warto będzie sobie wspomnieć także w ramach tego wpisu o poszczególnych metodach piaskowania betonu. Po pierwsze, do czynienia możemy mieć przede wszystkim z piaskowaniem na sucho.

W przypadku tego rodzaju piaskowania, do czynienia mamy z wykorzystywaniem odpowiedniego ścierniwa, a także sprężonego powietrza. Do skutecznego przeprowadzenia całości procesu potrzebne będzie także wyposażenie się w pistolet oraz kompresor. Kolejną metodę piaskowania betonu stanowi piaskowanie na mokro, które to polega w głównej mierze na wyrzucaniu ścierniwa wraz z wykorzystywaną cieczą. Przy tym, trzeba jednak wiedzieć, że metoda na mokra nie sprawdzi się w każdym przypadku. Metoda na mokro ma jednak swoją jedną dość charakterystyczną zaletę w postaci zdecydowanie mniejszego poziomu zapylenia.

Słowem końca

Na koniec tego wpisu, w związku z piaskowaniem betonu dobrze będzie wspomnieć także krótko o pozostałych zaletach tego procesu. Przede wszystkim, trzeba tutaj wiedzieć, że piaskowanie jest procesem o tyle specyficznym, że pozwala na wyczyszczenie miejsc, do których to bardzo trudno jest się dostać w przypadku wykorzystywania chociażby szlifierki. Co więcej, za pomocą piaskowania będziemy w stanie pozbyć się zielonych wykwitów, które to mogą być szczególnie problematyczne do usunięcia w inny sposób. Oczywiście, piaskowanie nie ogranicza się tylko do piaskowania betonu, co wynika z uniwersalności tego rozwiązania.