Kasy fiskalne, które są dzisiaj tworzone w wersji urządzeń ONLINE, mimo miniaturyzacji oraz automatyzacji nie są tak zaawansowanymi urządzeniami sprzedażowymi co systemy POS. Jest to bowiem oprogramowanie, które łączy się z terminalem płatniczym i innymi urządzeniami wykorzystywanymi w handlu. System może być nawet rozbudowany o szersze moduły CRM, przypominając swoiste rozwiązanie ERP dla firm.

System POS – rozwiązanie ERP dla sklepów i restauracji

System POS nie jest bez przyczyny porównywany do oprogramowania typu ERP. Łączy on bowiem funkcjonalność programów do planowania zasobów przedsiębiorstwa z szerokim zastosowaniem handlowym. Obecnie systemy POS spotkać można bowiem w restauracjach, barach, hotelach, pubach i innych lokalach gastronomicznych. Świetnie sprawdzają się także w sklepach spożywczych, odzieżowych oraz w hurtowniach.

Cały system składa się zaś z połączonych ze sobą terminalów płatniczych, kas fiskalnych, paneli dotykowych, skanerowag, kasetek z pieniędzmi, sprawdzarek cen, drukarek etykiet; oraz z różnych modułów oprogramowania. Wyróżnić można m.in.:

  • moduł księgowości,
  • moduł inwentaryzacji,
  • moduł raportów i analiz,
  • moduł obsługi klientów,
  • moduł zamówień,
  • moduł obsługi magazynu.

Zalety systemu POS

Stosowanie systemu POS niebywale ułatwia pracę sklepów czy lokali gastronomicznych. Wpływa na płynniejszą obsługę zadowolonych klientów i szybszą prasę pracowników, których niektóre obowiązki są wyręczane przez zautomatyzowane procedury. POS pomaga również – dzięki raportom i analizom – w usprawnianiu działania firmy i często dane z systemu służą do tworzenia strategii portfelowych oraz produktowych.

Warto wiedzieć, że rozbudowany program POS archiwizuje szczegółowe informacje na temat klientów i ich zakupów, a także składanych przez nich reklamacji czy wykorzystanych rabatów. System pomaga zatem personalizować ofertę dla stałych konsumentów, skutecznie zachęcając do zakupu. Jest to zatem świetne narzędzie do budowania lojalności stałych klientów (np. w sklepach odzieżowych). Restauracje czy bary dzięki systemowi POS mogą sprawdzić zaś, jakie dania najchętniej zamawiają ich goście. Już po tygodniu pracy POS można wdrożyć zmiany, które wpłyną na wyższy obrót firmy.

Jak wdrożyć system POS?

System POS to rozwiązanie łatwe w obsłudze, ale wymagające doskonałego dostosowania do warunków pracy danego podmiotu gospodarczego. To dlatego należy zawsze podejmować kooperację z takimi firmami, jak TESERWIS. Pracownie takie po wywiadzie z klientem oraz po wizji lokalnej przygotowują odpowiednią ofertę oraz projekt. W ramach tworzenia POS mogą one zaproponować urządzenia i programy marek SYMPLEX, KC-Market, ELZAB, NOVITUS, DIGI, DIBAL, MEDESA czy DATAPROCESS. Wdrażanie POS musi opierać się bowiem o innowacyjne i sprawdzone rozwiązania. Wymienione marki są ich gwarancją.