O darowiźnie mówimy wtedy, gdy planujemy przekazać innej osobie określone składniki swojego majątku, nie oczekując nic w zamian. Czy można to zrobić na podstawie własnoręcznie spisanego oświadczenia? I tak, i nie. Istnieją bowiem sytuacje, kiedy forma aktu notarialnego musi zostać zachowana. Kancelaria Notarialna Grażyna Lewicka, Irmina Lewicka-Skiba w Lublinie, jest jedną z placówek, która pomoże w przygotowaniu umowy darowizny.

Co może być przedmiotem darowizny?

W myśl obowiązujących przepisów przedmiotem darowizny mogą być zarówno rzeczy materialne, jak i prawa. Wśród tych pierwszych z pewnością możemy wymienić pieniądze, samochód, nieruchomość, działkę budowlaną, biżuterię, dzieła sztuki oraz inne przedmioty, które przedstawiają jakąś wartość materialną. Jeżeli zaś chodzi o prawa, to darczyńca może przekazać na rzecz obdarowanego np. prawo użytkowania wieczystego lub spółdzielcze prawo do lokalu. Warto zaznaczyć, że umowa darowizny to świadczenie dwustronne, co oznacza, że obie strony muszą wyrazić zgodę na przekazanie/przyjęcie określonego składnika majątku. Darczyńcy nie można przymusić do oddania przedmiotu darowizny, a obdarowanego do jego przyjęcia.

Kiedy wymagana jest umowa darowizny w formie aktu notarialnego?

Tak naprawdę każdą umowę darowizny warto przygotować w obecności notariusza. Da to stronom gwarancję, że dokument jest wolny od błędów prawnych i merytorycznych. Jednak bezwzględnie trzeba sporządzić akt notarialny, kiedy przedmiotem darowizny jest nieruchomość, grunt, przedsiębiorstwo lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Kancelaria Notarialna w Lublinie poinformuje strony, jakie dokumenty będą potrzebne do przygotowania wspomnianego wyżej pisma urzędowego, wytłumaczy wszystkie konsekwencje związane z przekazaniem darowizny i zagwarantuje stronom kompleksowe wsparcie prawne w przypadku wątpliwości lub niezrozumienia przepisów z danej dziedziny.

Trzeba podkreślić, że jeśli umowa darowizny między stronami zostaje zawarta bez obecności notariusza, to staje się ona ważna w momencie przekazania obdarowanemu przedmiotu darowizny. W tym miejscu warto również wspomnieć, że darczyńca może odwołać darowiznę, jeśli obdarowany wykaże się w stosunku do niego rażącą niewdzięcznością. W takich przypadkach sprawa rozstrzygana jest przed sądem. Darczyńca nie może żądać zwrotu darowizny bez korzystnego dla niego wyniku postępowania. To kolejny powód, dla którego umowę darowizny należy spisać w wybranej kancelarii notarialnej. Łatwiej wówczas udowodnić przekazanie składnika majątku na rzecz innej osoby.